Adatepe Köyü

adatepe taş evler
adatepe köyü sokaklar

İlk Yerleşim ibareleri Selçuklu Devleti zamanında başlamış Adatepe Köyü, Ülkemizin medeniyet merkezlerinden biri olan Çanakkale ilinin Ayvacık İlçesinde yer almaktadır. Köyün yerlilerinden öğrendiğimize göre; Osmanlı İmparatorluğunun hüküm sürdüğü yıllarda Rum ve Türklerin birlikte yaşam sürdüğü anlatılmaktadır. Daha sonra Cumhuriyetin önemli eşiklerinden biri olan Kurtuluş Savaşı sonrasında Rumların mübadele ile göç ettikleri bilinmektedir. 1900’lü yılların sonuna doğru tabiri caizse yeniden keşfedilen Adatepe Köyü, Yerli ve orada yaşama kararı alan turistler tarafından restore edilmeye başlamış. Aynı zamanda eşsiz bir tarihe ve eserlerin yer aldığı köy, 1989 Yılında Sit alanı olarak ilan edilmiştir.

adatepe-köyü-manzarası
Adatepe Köyünden Genel Bir Görünüm

Adatepe Köyü Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Köyün yapısal yerleşimi iç içe olması turistik gezi gerçekleştiren bizler için büyük bir avantaj olarak karşımıza çıktı. Köyde görülmesi gereken yerler yürüyüş mesafesinde olması bizi oldukça memnun etti. Köye giriş yaptığınızda meydandaki ağaçların altında yer alan tesislerde soğuk bir limonata içmenizi ve otlu dondurma yemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Kısa molalar vererek köyün altını üstüne getirmeniz yaklaşık olarak 2-2.30 saatinizi alacaktır. Mimari yapısı görüldüğünde eski bir yerleşim olduğunu ve Rum esintilerine şahit olabilirsiniz.

adatepe taş evler
adatepe köyü sokakları

Köyden ayrılmadan önce mutlaka görmeniz gereken yerler;

  • Sanat Evi
  • Adatepe Köyü Taş Mektebi
  • Hüseyin Meral Zeytinyağı

Adatepe Taş Mektebi, köyün restore edilmesi ile birlikte bu yapıtta elbette ki es geçilmiyor. Köyün yerlilerinden yılın belirli dönemlerinde çeşitli seminerler yapıldığı bilgisini aldık. Aynı zamanda köyün yakınlarında bulunan ve kesinlikle ziyaret edilmesi gereken Zeus Altarı ziyaretimizi kaleme almayı heyecanla bekliyoruz.

adatepe köyü mavi ev
Adatepe Köyü Mavi Ev

Adatepe Köyünde Konaklama

Adatepe Köyünde konaklama fırsatları lüks hotel konforuna alışmış gezginler için oldukça yetersiz. Lakin butik hotellere rastlamanız imkansız değil !  Hünnaphan Butik Hotel Adatepe Köyünde en bilindik ve müşteri memnuniyeti en yüksek olan hotel olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda Rum mimarisine sahip butik hoteller olan Adatepe Ida Blue ve Manici Kasrı Otel köyde bulunan diğer butik hotellerdir.

adatepe köyü mimarisi
Adatepe Köyü Konakları

Adatepe Köyü Yol Tarifi

Adatepe Köyü, Çanakkale il merkezine 105 km, Ayvacık ilçesine ise 37 km uzaklıktadır. İstanbul tarafından geliyorsanız sırasıyla Tekirdağ-Keşan- Lapseki ve Ayvacık güzargahında ilerleyebilirsiniz. Gelibolu’dan karşı tarafa yani Lapseki’ye GESTAŞ feribotları saatte 1 sefer düzenlemektedir. Aynı zamanda uçak tarifesiyle gelmek isteyenlerin rotası ya Çanakkale Hava Limanı ya da Balıkesir Koca Seyit Havalimanına olmalıdır. Havalimanından kara yolu ile yine Ayvacık tarafına ilerleyebilirsiniz. Yine İstanbuldan otobüs seferleri ile ulaşım sağlamak isteyen gezginlerin Küçükuyu’ya Metro, Pamukkale , Kamil Koç, Truva firmalarından biriyle hedefinize ulaşabilirsiniz.

Zeus Altarı

  Homeros’un kaleme aldığı İlyada destanında Yunan tanrılarının Truva savaşının seyrini bu tepeden takip ettği ve yönettiği söylenmektedir. Yine bölgede yapılan araştırmalara göre tanrıların en büyüğü olan Zeus’un savaşı bu tepeden yönettiği söylenmektedir. Aynı zamanda Zeus’un ilk eşi olan Hera ile yaşadığı aşkın simgesi olarak tarihe adını yazdırmıştır. Deniz seviyesinden oldukça yüksekte bulunan bu tarihi yapı Edremit körfezini boydan boya görülmesine olanak sağlamaktadır. Büyük bir kaya kütlesinin oyulması ile meydana gelen Zeus altarı, günümüzde ziyaret edenlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Sonraki durağımız olan Yeşilyurt Köyünü kaleme aldığımız yazıyı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

zeus altarı
zeus altarı manzara
zeus altarı mağara
zeus altarı mağara

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*