Assos Antik Kent

athena gün batımı
athena gün batımı

Tarih ve doğa ile iç içe olan Assos Antik Kent, sıcak kanlı insanları, meşhur antik mekanları ile sizi kendine hayran bırakacaktır.Assos kenti nerede? Assos’ta nereleri gezebiliriz? Nerede kalabiliriz? gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.Eski zamanlarda aynı yerleşim yerinin iki ayrı noktası iken, şimdilerde birbirinden kopuk yerleşimler olarak karşımıza çıkmakta olan Antik liman ve Behramkale köyü birbirinnden çok uzak noktada mı diye düşündürüp kafanızı karıştırmasın çünkü bir bütün olarak Assos antik kentini oluşturmaktadır.

assos yokuşu
assos antik dükkanlar

Kartal yuvası şeklinde konumlandırılmış olan Behramkale köyünde hala yerli halk yaşamakta. Antik kent yokuşundan çıkarken yerli halkın açtığı sağlı sollu tezgahlar göreceksiniz, burada satılan kekik, el yapımı tap taze tarhanalara, hediyelik süs eşyalarına göz atmanızı tavsiye ederiz. Antik limanise Assos’a deniz kıyısı olarak karşımıza çıkmakta. Liman çevresinde çok fazla bina bulunmamaktadır. Bulunan binalar ise turistik tesis olarak karşımıza çıkmaktadır. Antik limanda küçük plajlar da ki iskelelerden denize girebilirsiniz. Deniz dibi taş olduğu için suyu tertemiz görünmektedir.

assos tapınak yokuşu
assos tapınak yokuşu

Diğer bir seçenek olarak Kadırga koyuna da gidebilirsiniz. Burası Assos’un yan koyu olup, halka açık plajı da mevcuttur. Toplu taşıma ile ulaşılması biraz zor olan Assos’un, sit alanı olması, İstanbul arası 6 saat mesafe olması sayesinde plajları insan kalabalığından uzak durumda, hal böyle olunca da kafa dinlemeye uygun bir yer olarak bulduk biz. Assosda gezilecek yerler evet biraz az ama her bir yeri tarihe meydan okuyan bu şehri kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz. Bunun için bir hafta sonunuzu bile ayırmak yeterli olacaktır.

assos kadırga koyu
assos kadırga koyu

Assos Antik Kent Tarihi

Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinin 17 km güneyinde kalan Behramkale köyü’nde bulunan antik bir kent olan Assos’da tunç çağından beri yaşam izleri görülmektedir. Antik çağ dönemlerinde bölge adıTroasolarak geçmektedir. Midilli adasının tam karşısında, volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında kurulmuştur. Tarih boyunca birçok egemenlik altına giren bölge, orta çağ döneminde terk edilmiştir. Amerika vatandaşı olan genç mimar Francis H. BACON tarafından gün yüzüne çıkartılmıştır. Assos’da bulunan liman aktif olduğu dönemlerde bölgede ki tek büyük liman statüsüne sahiptir . Bu yüzden buradan geçen gemiler sayesinde geçimini sağlamış ve zengin bir kent olmuştur. Assos’da ki birçok kent yapımında andezit taşı kullanılmıştır. Bu taşın özelliğinde bulunan maddeden dolayı insan cesetlerini çok hızlı çürütebilmektedir. Bu yüzden bu dönemde andezit taşları ” İnsan yiyen” olarak bilinmektedir. Bu özelliğinden dolayı o dönemde birçok bölgeye ihraç edilmiştir.

assos antik kent kalesi
assos antik kent kalesi

Antik çağ döneminin ünlü düşünürlerinden olan Aristo’nun da bu kentte 3 yıl yaşadığı ve bir felsefe okulu kurduğu kaynaklarda yer almaktadır. Osmanlı ve Selçuklu türklerinin kente birçok kez saldırdığı bilinmektedir. Bizans döneminde psikoposluk merkezi haline gelmiş olan Assos, Selçuklu devletinin hakimiyeti altına 1080 yılında girmiş ancak bu hakimiyet 17 yıl sürmüştür. 1. Haçlı komutanlarından olan Keşiş Pierre Assoskentinden Türkleri uzaklaştırmıştır. Bizans hakimiyeti bu bölgede 1330 yılına kadar devam etmiştir.14. yüzyıla gelindiğinde tekrar Karesi Beyliği topraklarında olan Assos, 1359 yılında tüm Çanakkale ve çevresi ile birlikte sultan 1.Murat’a satılarak Osmanlı topraklarına dahil olmuştur.

Murat Hüdavendigar Camii;

 14.yy’da Osmanlı sultanı 1.Murat tarafından yaptırılan camii tek kubbeli olarak kare bir planda inşa edilmiştir. Camii içerisin de kadırga resimlerine rastlanılması Osmanlı cami mimarisinde sık karşımıza çıkmayan bir örnek oluşturmuş durumdadır. Camii inşasından önce ki dönemde bölgede kurulu olan cornelius kenti kapısı Murat hüdavendigar camii kapısına dönüştürülmüştür. Bir zamanlar Cornelius kilisesini onartmış olan kral Skamandros’un kapıya yazdığı yazılar silinmemiş fakat kapıda bulunan haç işaretinin iki kanadı kırılmıştır.

Murat Hüdavendigar Köprüsü;

 Bu tarihi yapıda Tuzla Çayı üzerine 1.Murat tarafından 14.yy’da inşa edilmiş olup, 15 metre yüksekliğindedir. Sivri kemerli yan gözler ise 7 metre civarındadır. Günümüzde köprü geçişi trafiği kapalı olup yayalar tarafından kullanılmaktadır. Köprü adı Behramkale köprüsü olarak da bilinmektedir.

Surlar;

3200 metre uzunluğunda, 20 metre yüksekliğinde ki surlar kent etrafını çevreleyip günümüze kadar ulaşmıştır. M.ö. 4.yy’da inşa edildiği düşünülen surların iki ana giriş kapısı bulunmaktadır. Doğu ve Batı girişlerinin önündeki alan Nekrapol(mezarlık) olarak kullanılmıştır.

Nekrapol;

Daha eski döneme ait olan gömüler de cesetler yakılarak külleri küplere doldurulup ağzı kapanmış şekilde bulunmuştur. Sonra ki dönemlere ait olan gömüler de cenin pozisyonu verilerek yerleştirilmiş daha büyük küpler bulunmuştur. O dönemlerde küplerin içine ölüler için hediyelerde konmaktaymış. Daha sonra ki dönemlerde lahit mezarlıklar kullanılmıştır. Ne yazık ki insanlar tarafından saygı görmeyen lahit mezarlar yüzeye daha yakın olduğu için kolayca çıkarılıp define avcıları tarafından büyük bir kısmı soyulmuştur!

Athena Tapınağı;

Assos antik kentinin en yüksek kısmında bulunan tapınak bütün ihtişamıyla görenleri hala büyülemektedir. Anadolu’da yapılan ilk ve tek dor düzeninde tapınak olmasıyla özelliğini hala korumaktadır. Athena tapınağı’ndan Midilli adasına karşı duran manzarası kesinlikle görülmeye değer yerlerden biridir. Burada güneş denizden batmıyor fakat tapınağın ayakta kalan son sütunlarının oluşturduğu gün batımı manzarası oldukça göz alıcıdır. Ayrıca burada gün batımı ve tarihi sütunların oluşturduğu manzarayla beraber mükemmel fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.1800’lü yıllarda Amerikan arkeoloji enstitüsünün yaptığı kazılar sayesinde ortaya çıkan eserler Osmanlı Devleti tarafından paylaşılarak Amerika Birleşik Devletlerine götürülüp, Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergilenmiştir. Sütunlar üzerinde ki kabartmalar halen Boston, Louvre ve İstanbul Arkeoloji müzelerinde sergilenmektedir.

athena gün batımı
athena gün batımı

Amfi Tiyatro;

Yapım tekniği ve plan özellikleri bakımından Roma dönemine ait antik bir tiyatro olduğu anlaşılmaktadır. Doğal bir kaya oyuğuna yapılmış olan tiyatro bir deprem sonucu yıkıldığı tespit edilmiştir. Antik tiyatronun yıkılan kısımları tekrar restore edilmiştir. İskeleye inen yol üzerinde sol tarafta giriş kapısı bulunmaktadır.

athena sütunları
athena tapınak sütunları

Agora;

Asos antik kentte insanların bir araya geldiği en hareketli bölümdür. Farklı zamanlarda inşa edilmiş Assos agorası iki stoa ile karşı karşıya çevrelenmiş biçimdedir. Agora’nın etrafında meclis binası ve Bizans kalesi kalıntıları da bulunmaktadır.

Ören Yeri Girişi;

Assos Antik kentinin iki ana giriş kapısı bulunmaktadır. Doğuda ki kapıdan girmek isterseniz köyü dolaşarak en tepede ki Athena tapınağına direkt olarak çıkarsınız. Antik Liman tarafında kalan Batı da ki kapıyı tercih edecek olursanız gymnasion (meclis binası) ve agora kalıntılarını görebilirsiniz.

assos antik liman
assos antik limanı

Yaz Dönemi Giriş-Çıkış;

1 Nisan-31 Ekim

Açılış saati: 08:30

Kapanış Saati: 20:00

Kış Dönemi Giriş-Çıkış

31 Ekim-1 Nisan

Açılış saati: 08:30

Kapanış Saati: 17:30

Giriş ücreti:25 TL

Müze kartınız varsa ücretsiz gezebilirsiniz.

Assos’a Nasıl Gidilir?

Araba ile ulaşım sağlayacaksanız İstanbul’dan Çanakkale boğazını geçip farklı yerlerden feribota binip karşıya geçebilirsiniz.

Gelibolu-Lapseki: 20 dakika

Eceabat-Çanakkale: 15 dakika

Kilitbahir-Çanakkale:7 dakika

Karşıya geçtikten sonra ise Ezine-Ayvacık üzerinden bir saat sonra Assos Antik kente ulaşabilirsiniz.

Başka bir seçenek sunacak olursak İstanbul-Bandırma arasında ki hızlı feribotları kullanarak Bandırma-Balıkesir-Edremit-Akçay-Altınoluk-Küçükkuyu-Assos istikametinde şehre ulaşabilirsiniz. Ayrıca bölgedeki diğer antik bölge olan Zeus Altarı yazımızı da okumanızı tavsiye etmekteyiz.

Assos’da Nerede Kalınır ?

Assos Dove otel

Assos Kervansaray otel

Assos Nar Konak

Assos Barbarossa otel

Kayalar Blue beach otel

Assos Terrace otel

Assos Gelincik pansiyon

Neverland camping

Gargara kamp

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*