Aylak Adam (Yusuf Atılgan) Analizi

Aylak Adam Kapak
Aylak Adam Kapak

Merhaba Sevgili kitapsever dostlar… Yusuf Atılganın ilk romanı olan Aylak adam kitabından bahsetmek istiyorum sizlere. Kitap adına bakınca konusunu tahmin etmekte çok zorlanılmıyor. Kitapta karakterin geçen bir senesini anlatılmaktadır. Yazar kitap bölümlerini dört gruba ayırmış her bir gruba da farklı mevsim adları koymuştur.

Yusuf Atılgan Kapak
Yusuf Atılgan Kapak

Yazar ana karakteri Bay C. olarak tanıtmaktadır. 28 yaşında olduğunu anladığımız ana karakter Babasından kalan Emlaklardan aldığı kiralar ile geçimini sağlamaktadır. Bir işte çalışmadan yaşantısını sürdüren Bay C. bütün gün ne yapıyor diye soracak olursanız bol bol yürüyüp, kitap okuyup, film izleyip ve bolca düşünerek günlerini geçirmektedir. Bay C. mutsuz ve sıkılgan bir adamdır. Aslında karakter gerçek sevgiyi ve aşkı aramaktadır. Bu uğurda başından iki aşk hikayesi geçmektedir. Hikayelerden biri Güler adında ki üniversite öğrencisidir. Ancak Aylak adam Gülerden umduğunu bulamaz. İkinci aşkı hikayesi de yazın gittiği bir pansiyonda karşılaştığı eskiden de sevgilisi olan Ayşe’dir. 1950 yılında basılan kitap 190 sayfadan oluşmaktadır

Aylak Adam Arka Kapak
Aylak Adam Arka Kapak


Aylak Adam Kitap Özeti;


Hayatta hiçbir değeri kalmayan Bay C. Maddi olarak rahat bir hayat sürmektedir. Çalışmayı gereksiz bir şey olarak gören Bay C. savurganlık yapmadan kendine yettiği kadarıyla geçinmektedir. Annesi henüz küçük yaşlardayken ölmüş teyzesi tarafından büyütülmüştür. Yalnız yaşamayı kendine ilke edinmiştir. Hayatta bir anlam varsa onunda gerçek sevgi olduğunu düşünen Bay C. Gerçek sevgiyi bulabileceği, aşık olabileceği bir kadını aramaktadır hep, fakat bilmeden hayatına giren kadınlarda annesini aramaktadır bu yüzden aradığı gerçek aşkı bulamamaktadır.

Aylak Adam Alıntı (5)
Aylak Adam Alıntı (5)

Tamamen manevi değerlerden uzak amaçsız ve kuralsız bir yalnızlık yaşamaktadır Bay C. insanlar arasında ki ilişkileri yapmacık bulmaktadır. Gerçek aşkı arayan karakter bir gün pasta hane de gördüğü Güler adında ki bir kızı takip eder tanışırlar ve bir ilişki yaşamaya başlarlar zaman geçtikçe anlaşılır ki Bay C. ile bakış açılarının bir birinden farklıdır. Gülerin hayat beklentileri, hayattan istekleri Bay C. ye göre değildir bu yüzden ilişkileri zamanla kopmaya başlamıştır. Gerçek aşkı burada da bulamamıştır Bay C.
Yaz ayında eski sevgilisi olan Ayşe ile karşılaşır. Ayşe ressamdır, Bay C’nin asosyal yapısını bilir ve küçük bir not bırakarak ondan ayrılır.

Aylak Adam Alıntı (4)
Aylak Adam Alıntı (4)
Aylak Adam Alıntı (3)
Aylak Adam Alıntı (3)
Aylak Adam Alıntı (2)
Aylak Adam Alıntı (2)
Aylak Adam Alıntı
Aylak Adam Alıntı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*