Balat Gezilecek Yerler

Fener Rum Erkek Lisesi
Fener Rum Erkek Lisesi

Balat’a nasıl gidilir? Balatta gezilecek yerler? Gibi sorularınıza cevap olacak bir yazı hazırladık sizlere keyifli okumalar dileriz.
İstanbul’da gezilecek yerler listesinin en başında gelen Balat’ı sizler için karış karış gezerek gezilecek yerler listesi oluşturduk. Kayıtlara göre günümüzde Balat olarak anılan semt adı Rumca Palation adından gelmektedir palation kelimesi Türkçe olarak saray anlamındadır. Gezdiğiniz her sokakta buram buram tarih kokan semttir Balat. Bu semti özel kılan bir diğer olay ise yıllar boyu üç farklı dinden insanların bu Balat semtinde mutlu, huzurlu bir şekilde yaşamış olmasıdır. Tarihi mimarileriyle Balat sokaklarında gezerken başka bir yerde geziyormuş hissine kapılabilirsiniz. Son zamanlarda dizi setlerine de ev sahipliği yapan Balat günden güne popülerliğini arttırmıştır.


Fener Rum Erkek Lisesi (Kırmızı Mektep)


Görüntüsünde ki ihtişamıyla Balat semtinin göbeğine kurulmuş bir şatoyu andırsa da burası bir okul. Marsilya’dan gelen kırmızı tuğlalarla inşa edildiğinden dolayı halk arasında ‘’kırmızı mektep’’ olarak bilinmektedir. İnşaatına 1881 yılında başlanmış olup günümüzde ki hali 1883 yılında bitmiştir. Okulun mimarı Dimidias’tır. Lise eğitimini bu okulda görmüş olup İtalya’da Mimarlık eğitimi aldıktan sonra okulu şimdi gördüğümüz ihtişamlı yapısına kavuşturmuştur. 1454 yılında Fatih sultan Mehmet ile Patrik Gennadios ile yapılan bir anlaşma gereği Fener sınırlarında kurulmuştur. Okulda birçok din görevlisi, yönetici, patrik baş tercüman yetişmiştir. 1861 yılından sonra okul klasik eğitim veren bir liseye dönüşmüştür. 1903 yılından itibaren ise ilkokul öğretmeni yetiştirmeye yönelik klasik filoloji, pedagoji eğitimi veren bir bölüm eklendi. Cumhuriyetten sonra ise Fener Rum Erkek Lisesi adını almıştır. Okulun hemen bitişiğinde bulunan kız lisesi ise karma eğitime geçildikten sonra bu binaya taşınmıştır. Okul günümüzde hala eğitim vermektedir. 600 kişi kapasiteli inşa edilen okul günümüzde 50-60 öğrenci ile karma eğitime devam etmektedir.

Fener Rum Erkek Lisesi
Fener Rum Erkek Lisesi


Cibali Tütün Fabrikası ( Rezan Has Müzesi)


1884 yılında Balat semtinde inşa edilmiştir. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde ‘’tütün ve sigara fabrikası’’ olarak bilinmektedir. Fabrika 1995 yılında kapanmıştır. 1997 yılında Kadir has üniversitesine kiralanmıştır ve eğitim binası olarak hizmet vermektedir.
Binanın içerinde fabrikanın çalışır dönemlerinden kalma eşyaların sergilendiği özel bir bölüm bulunmaktadır. Müzekart ile bu bölümü yılda bir kez ücretsiz gezebilirsiniz. Tam bilet 5 tl öğrenci 3 tl dir.
Kanlı Kilise ( Moğolların Azize Meryem Kilisesi)
Bizans döneminden kalma tek kilise statüsünü korumaktadır. Osmanlı döneminde camii ye çevrilmeyerek Rumların ibadetine bırakılmıştır. Yüksek duvarların arasında kalan kilise halka açık değildir.

Cennet Mahallesi
Cennet Mahallesi


Sveti Stefan ( Demir Kilise)


1898 yılın da Balatta ibadete açılan Demirden inşa edilen dünyada tek örneği bulunan kilisenin demirleri 1891 yılında viyana da dökülmüştür. 500 ton demir parçası Tuna nehri üzerinde İstanbul’a taşınmıştır. Bir zamanlar dünyada yalnız iki adet bulunan bu yapıda ki kilisenin diğeri zaman içinde yok olmasıyla birlikte balatta bulunan kilise tek Demir kilise statüsünde kalmıştır. 9 yıllık bir Restorasyon çalışmasından sonra 2018 yılında tekrar ibadete açılmıştır.


Yuvakimyon Kız Lisesi

Balata yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Şimdilerde eğitim hizmeti vermeyen terk edilmiş bir okul anılar öylece bir köşede durmaktadır. Her şeye rağmen görülmeye değer bir yerdir.


Antikacılar ve Çıfıt Çarşısı

Balat Antikacılar sokağında gezmek size bir Nostalji şöleni sunacak birçok antika değerine sahip eşyalar yaşanmışlıkların izleriyle sizi alıp çok uzaklara götürecektir. Çıfıt çarşısın da aradığınız birçok şeyi bulabilirsiniz.

Balat Günlük Yaşam
Balat Günlük Yaşam


Balat Sokakları


Bu sokaklarda gezerken adeta başka bir dünyadaymış hissine kapılabilirsiniz. Samimi sokakları hala sokaklarda top oynayan çocukları renkli evleriyle görenleri büyülemektedir bu sokak


Minik Kalpler Aşevi


Balat sokaklarında dolaşırken tesadüfen denk geldiğimiz iyilik yuvası 3 katlı ahşap bir evden oluşmaktadır. Bu evin ev sahipleri Rıza Bey ve eşi Mariana hanımla sohbet etme fırsatımız oldu. Tamamen yardım severlerin yardımlarıyla dönen sevgi yuvası 68 çocuğa ev olmaktadır. Asıl mesleği tamirciliği olan Rıza Bey evin kirasını bu şekilde karşılamaktadır. Yolunuz buraya düşerse kullanmadığınız kıyafetleri ya da evinizde bulunan kitaplardan ya da oyuncaklardan getirebilirsiniz ya da en önemlisi buraya gelip Mariyana hanımın ve Rıza Beyin çayını içip bu şirin evi görebilirsiniz.

Mor Kalpler Çocuk İyilik Ve Aşevi
Mor Kalpler Çocuk İyilik Ve Aşevi


Balata Nasıl Gidilir


Otobüs ile ulaşmak isteyenler için Eminönü meydandan Balat yönüne giden İETT otobüslerine binebilirsiniz. Balata giden otobüs hatları
36CE Cebeci- Eminönü
48E Göktürk- Eminönü
99Y Yeşilpınar-Eminönü
Metrobüs ile ulaşmak isteyenler için Ayvansaray Metrobüs durağında inip Eminönü tarafına sahil boyunca 10 dakikalık bir yürüyüşten sonra ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*