Bir Avcıyı Diğerlerinden Ayıran Zekası Duyduğu Merhamettir. Av Mevsimi Film Analizi

Bir Avcıyı Diğerlerinden Ayıran Zekası Duyduğu Merhamettir. Av Mevsimi Film Analizi
Bir Avcıyı Diğerlerinden Ayıran Zekası Duyduğu Merhamettir. Av Mevsimi Film Analizi

Polisiye türünde çekilen yapıtın yönetmenliğini Yavuz Turgul yapmıştır. 3 Aralık 2010 Değil Avına yılında yayınlanan Av Mevsimi başrol oyuncuları Şener Şen, Cem Yılmaz, Çetin Tekindor, Melisa Sözen ve Okan Yalabıktır. Oyuncu kadrosunun, kaliteli kişilerden seçilmiş olması senaryoya da yansımıştır. Komedi tarzında özdeşleşen Şener Şen ve Cem Yılmazı polisiye türünde ki bir filmde görmek başarılarını bir kez daha kanıtlamıştır. Çekimler karanlık bir hava içerisinde yapılmıştır. Sakin gibi görünen yapıt izleyici üzerin bir gerginlik bırakmaktadır.  Ferman namı diğer avcı karakteri ile iş insanı Battal Çolakzade’nin arasında geçen bir replikte şöyle bir söz geçmektedir. ‘’ Bir avcıyı diğerlerinden ayıran zekası değil avına duyduğu merhamettir.’’ Sözü de Av mevsimini izlerken etkilendiğim sahnelerden biridir. IMDB puanı 7,4’tür.

Av Mevsimi Film Konusu

Tüm teşkilatın sevgisini ve ilgisini toplamış Avcı olarak tabir edilen Ferman (Şener Şen) hal ve tavırlarından dolayı tabiri caizse ‘’deli’’ olarak adlandırılan İdris (Cem Yılmaz) Cinayet masasında görevli iki polistir. Ferman ve İdris aralarında kan bağı varmışçasına çok yakındır. Bu ikiliye sonradan dahil olan Hasan (Okan Yalabık) Antropoloji mezunudur. Hasan bu ikilinin tersine kendi halinde sessiz sakindir, lakabı ise ‘’Çömezdir’’. Ölü olarak buldukları bir genç kız cinayetini araştırırken yolları birçok insanla kesişecektir. Zaman zaman gerileceğiniz sahneler ve başarılı oyunculukları filmi soluksuz izletecektir.

Av Mevsimi Filmi Özeti

Film cinayet masası polislerinin gölde buldukları kadına ait olduğu tahmin edilen bir elin bulunmasıyla başlamaktadır. Bu cinayeti araştıran İdris, Ferman ve Hasan polis birçok şüpheliye ulaşmıştır. Baş şüpheli Asit olarak adlandırılan ölen kızın eski sevgilisi uyuşturucu taciridir. Aside ulaşan üçlünün yolu bu defa ölen kızın ailesine çıkar. Ailesi maktulü çoktan reddetmiştir ve kızın, sevgilisi Aside kaçtığına inanmaktadır. Kızın abileri Abbas ve Vakkas bu işin namus cinayeti olduğuna inanmaktadır çünkü maktul ailesinin yanında çalıştığı kendinden yaşça büyük olan Battal Çolakzade ile evlenmiştir. Asit bildiklerini anlatmaya karar verdiği bir zamanda Maktulün abileri tarafından tutuklandığı bir zamanda öldürülür. Çolakzade’nin evinde de inceleme yaptıkları sırada baş karakterlerimizden İdris’in dikkatini bir olay çekmiştir.  Aynı zamanda hasta yatağa mahkum bir kızları vardır. Diğer karakterlerimizden önce olayı çözen İdris olayların üstüne gider ve Çolakzade tarafından öldürülür. Bu defa hem bu ölümün hem de maktulün cinayetinin peşine düşen Avcı hiç beklemediği gerçeklerle yüzleşir. Arkadaşının bir şeyleri çözdüğünün farkındadır. İş adamının kızına donör bulunamamaktadır. Evde çalışan herkesin kan örneği alınmıştır ve tutan tek örnek maktulün ki olmuştur. Maktul böbreğini vermek istememiştir bu sebepten dolayı kağıt üzerinde Battal bey onunla evlenmiştir el altından böbreğini alıp kızı da öldürmüştür ama ne yazık ki bütün bu olaylara rağmen kızının vücudu böbreği kabul etmemiş ve o da ölmüştür. Sürükleyici bir hikaye sahibi olan yapıt zaman zaman sahneleriyle sizi gerecektir polisiye severlere tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*