Bosna Savaşında Yaşanılan Dram Öyküsü: Kan Ve Bal Ülkesinde Film İncelemesi

Kan ve Bal Ülkesinde
Kan ve Bal Ülkesinde

Angelina Jolie’nin yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı Kan ve Bal Ülkesinde 2011 yılı yapımı savaş filmidir. Vizyona giriş tarihi 25 Mayıs 2012 yılıdır. Film Saraybosna’da gerçek mekanlarda çekilmiştir. Angelina Jolie’nin yönetmenliğini yaptığı ilk film statüsü özelliğini taşımaktadır. Başrollerini Goran Kostic , Zana Marjanovic, Rade Serbedzjia oynamaktadır. Yaşanmış savaş filmlerini seviyorsanız bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Bosna Savaşında yaşanılan dram öyküsü olan kan ve bal ülkesinin konu analizine devam edelim

Kan Ve Bal Ülkesinde Konusu:

1990’lı yılların başında Bosna’da yaşanılan siyasi iradenin zayıflığından kaynaklanan iç çatışmanın anlatıldığı kan ve bal ülkesinde ( İn the land of blood an honey) gerçek bir hikayeyi anlatmaktadır. İMDB puanı 7,3’tür.

Kan ve Bal Ülkesinde
Kan ve Bal Ülkesinde

Kan Ve Bal Ülkesinde Film Özeti:

Ajla ablası lejla ve ablasının bebeği ile birlikte yaşamaktadır. Ajla gittiği bir barda sırp kökenli olan polis memuru Danijel ile tanışır. Bu tanışmanın yaşandığı akşam bomba patlamasıyla gece kulübü yerle bir olurken birçok insanda ölür. Danijel Ajla’nın izini bu patlamadan sonra kaybeder. Bu olaydan birkaç ay geçtikten sonra Ajla ve ablası Lejla kuşatılan şehirden kaçmaya hazırlandıkları sırada sırp askerleri tarafından bulundukları semt işgal edilmiştir. Erkekler ve kadınları ayıran askerler kadınlardan genç ve güzel olanları ayırıp sırp tecavüz kamplarına götürürken erkekleri de toplu idam merkezlerine götürmektedirler.
Danijel ve Ajlanın yolu bir kez daha bu kampta kesişir fakat artık roller değişmiştir Danijel burada komutan statüsündedir. Ajlayı kendi mülkü olduğunu söyleyerek diğer askerin tacizinden korumuştur. Bu durum Danijel’in babası tarafından öğrenilir ve Babası tarafından bu duruma müdahale edilir ancak olanlara rağmen Danijel Ajlayı bırakmamakta ve koruyup kollamakta kararlıdır. Zorunlu kılınan Savaş ve aşkın arasında sıkışıp kalmışlardır. Danijel’in babası Ajlayı ziyarete gelir ve ondan portresini çizmesini ister Ajla portreyi çizer fakat portre yarım kalır Babası bu ilişkiyi onaylamamaktadır Ajlanında diğer kadınlardan farkı olmadığını göstermek için orada ona tecavüz eder ve gider. Danijel’in geldiği sırada Ajla’nın yanından başka bir asker çıktığını görür ve sinirlenir Ajla’nın onu aldattığını düşünür. Danijel çok sinirlenir ve Ajlayı tartaklamaya başlar o sırada yarım kalan portre gözüne çarpar oraya babasının geldiğini anlar sinirle çıkar. O sırada Ajla’nın odasından çıkan askeride alır bir tepeye çıkartır orada onu öldürür. Danijel Ajlaya gün geçtikçe bağlanmaktadır ve savaşla ilgili bilgilerde vermeye başlar. Ajla bir şekilde Boşnak gerillasında olan ablasıyla buluşur. Ajla ablasının yaşadığına ve onu bulduğu için çok mutludur. Bebeğini sorar ve bebeğinin öldürüldüğünü öğrenir. Boşnak gerillalarındakiler ve ablası Lejla bu savaştan Danijeli sorumlu tutmaktadırlar. Lejla , Ajla’nın gitmesini istemez yanlarında kalmasını ister ama Ajla orada güvende olduğunu söyler ve gider. Danijel kilise de toplantı yapacakları bilgisini Ajlaya verir Ajla niye orası diye sorduğunda NATO’nun dini mekanları bombalamadığını söyler. O akşam kilisede toplantı olur kilise bombalanır Danijel babasının yanında son anda ölmekten kurtulur Ajlanın yanına gider ve onu sabırla beklediğini görür Danijel çok sinirlenmiştir bu olaydan Ajlayı sorumlu tutmaktadır orada onu biraz tartakladıktan sonra başından vurarak öldürür. Kendisi de göz yaşları içinde dağılmış şehrin sokaklarında dolaşarak ağlamaya başlar savaşın vehametine varmıştır gidip kendi ayaklarıyla teslim olmuştur. Gerçek hikayelerden esinlenmiş olan Kan ve bal ülkesinde filmini izlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*