Bosna Savaşının Mağdur Çocuklarını Konu Alan Annemin Yarası Filmi

Bosna Savaşının Mağdur Çocuklarını Konu Alan Annemin Yarası Filmi
Bosna Savaşının Mağdur Çocuklarını Konu Alan Annemin Yarası Filmi

Başrollerinde Ozan Güven, Meryem Uzerli, Belçim Bilgin ve Okan Yalabık’ın oynadığı Annemin Yarası filmi dram türünde ki bir Türk filmidir. Yönetmen koltuğunda Ozan Açıktan oturmaktadır. Senarist Funda Çetin’dir. Yayına giriş tarihi 11 Mart 2016 yılıdır. Bosna savaşının mağdur çocuklarını konu alan Annemin yarası bir kısmı Türkiye, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan ve Bosna-Hersek de çekilmiştir. IMDB puanı 7,4’tür.

Annemin Yarası Film Konusu

Bosna savaşı sırasında yaşanan olayları bir çocuğun gözünden anlatıldığını görmekteyiz. Annemin yarası filmi yetimhanede büyüyen Salih’in 18 yaşına geldiğinde ailesini arayış hikayesini anlatmaktadır.

Annemin Yarası Film Özeti

Salih 18 yaşına geldiğinde yurt müdüründen aldığı adresle yurttan ayrılır. Gittiği adreste annesi Nerma’yı bulur fakat Nerma’nın kayınvalidesi Mevlide’nin söyledikleriyle dehşet içinde kalır. Nerma Bosna savaşı sırasında Sırp bir asker tarafından tecavüze uğramıştır bu sırada da ana karakterimize hamile kalmıştır. Kocasının bundan haberi yoktur o esnada savaştadır. Kayınvalidesiyle birlikte Salih’i yurda vermişlerdir. Nerma ağır psikolojik ilaçlar kullandığı için bu olayı unutmuş ya da unutmayı tercih etmiştir. Bu olayı Mevlide’den öğrenen Salih babasının adının Borislav olduğunu ve göğsünde bir kartal dövmesi olduğunu da öğrenerek babasını bulup bu olayın intikamını almak üzere yola çıkar. Gittiği yerde Borislav isminde ki insanların adlarını listeler. Birkaç yer gezdikten sonra yolu bir çiftliğe düşer. Bu çiftlikte Borislav ve eşi Mariya yaşamaktadır. Borislav ve Mariya’nın çocukları olmamaktadır. Borislavın aradığı kişi olduğundan emin olması için göğsünde ki kartal dövmesini görmesi gerekmektedir bu yüzden bu çiftlikte çalışmaya başlar. Mariya daha çok anaç tavırlar sergilemekte ve Salih’e çok iyi davranmaktadır. Borislav yapı gereği şüphecidir. Bazen çok acımasız tavırlar sergilese de yardımsever halleriyle iyi bir insandır. Salih’in kafası karışmıştır sorgulayan hallerinden Borislav da rahatsız olmuştur. Salih’le gittikleri bir av esnasında Salih Borislav da bir dövme görür fakat bir kartal dövmesi değildir. Bu olaydan sonra Salih’in içi rahatlamıştır çünkü hiç görmediği aile sıcaklığını bu çiftlikte görmüştür. Bunun üzerine Salih çiftlikten ayrılıp babasını aramaya devam etmek ister ancak Mariya gideceğini anlar ve onu bırakmaz. Gizliden gizliye ailesini bulmasına yardım eder. Mariya Salih’in Annesinin yaşadığı evin telefon numarasını bulup Nerma’ya ulaşır. Salih’in yanlarında çalıştığını ve ailesini bulmak istediğini söyler. Nerma ilaçları kullanmayı bıraktığı için kafası karışmıştır gerçekleri artık o da bilmek istemektedir. Kocasına bir not bırakarak karakterimizin yaşadığı çiftliğe gider. Bu sırada Borislav evde yoktur, Salih’le konuşan Nerma Salih’ten istedikleri cevapları duyamaz çünkü karakterimiz Annesinin başına gelenleri bildiği için yarasını deşmek istemez. Nerma lavaboyu kullanmak için eve girdiği esnada Borislav’ın bir fotoğrafını görür ve olanları hatırlar. Borislav savaş başlamadan önce Nermaların komşusudur bu yüzden Nerma onu çok iyi tanımaktadır tecavüze uğradığını onun gibi bir sürü kadınların başına gelenleri anlatır bunları duyan Mariya dehşete kapılmıştır. Bu sırada eve gelen Borislav eline bir tüfek alır ve Salih’e uzatır. Nerma Salih ide alarak evden çıkarlar. Duyduklarının ağırlığını taşıyamayan Mariya tüfekle kendini vurur bunun üzerine Borislav da kendini oracıkta öldürmüştür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*