Bozcaada Gezilmesi Gereken Yerler

Bozcaada
Bozcaada

Çanakkale iline bağlı bir ilçe olan Bozcaada Türkiye’nin üçüncü büyük Ege denizinde ise Gökçeada’dan sonra ikinci büyük ada olma statüsüne sahiptir. Her yaz birçok tatilciye ev sahipliği yapan Bozcaada da nerede kalınır? Nerede yemek yenir? Nerede denize girilir? Nereleri kesinlikle gezilip görülmeli? Gibi merak ettiğiniz sorularınıza yanıt olacak bir gezi yazısı hazırladık sizlere, keyifli okumalar dileriz.

Bozcaada Tarihi

Stratejik konumu dolayısıyla çağlar boyu birçok kez istilaya uğramış ve birden çok devlet tarafından yönetilmiştir. Adada yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan bilgilere göre Ada tarihi M.Ö. 3000 yıllara dayanmaktadır. Adaya sırasıyla Fenekililer, Atinalılar, Yunanlılar, Persler, Büyük İskender, Bizanslar, Cenevizler, Venedikler ve son olarak Osmanlılar hükmetmişlerdir. Bozcaada Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra 1455 tarihinde Osmanlı topraklarına katılmıştır. Balkan savaşları döneminde 1912 tarihinde Ada Yunanistan tarafından işgal altına alınmıştır. Lozan Antlaşmasıyla 1923 yılında Gökçeada ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti topraklarına geçmiştir.

Bozcaada
Bozcaada

Bozcaada Sokakları

Gemiden indiğinizde sizleri adanın sevimli sokakları karşılayacaktır. Bu sokaklarda neler var derseniz sizlere buranın tarihinden kısa bilgiler vererek anlatmaya başlayalım. İlk indiğiniz caddeden ada içine yürümeye başladığınızda sizleri karşılayan Çınarlı Caddesi üzerinden eskiden akan bir dere vardır. Derenin sağ tarafında kalan Bozcaada kalesi tarafında Rum Mahallesi, Liman tarafında kalan kısımda ise Türk Mahallesi bulunmaktadır. Gittiğinizde evler arasında ki mimari farklardan anlayabilirsiniz. Günümüzde ise Rum Mahallesi Cumhuriyet Mahallesi Türk Mahallesi ise Alabey Mahallesi adını almıştır. Rum Mahallesi sokaklarında gezerken dikkatimizi çeken Meryem Ana kilisesi ve saat kulesi oldu. Sizin de yolunuz düşerse buralara mutlaka uğrayın ve görün deriz. Kilise’nin içini merak edip görmek isterseniz yalnızca Pazar günler sabah saat 08.00’da yapılan ayinde içini görebilirsiniz.

Bozcaada Kalesi

Bozcaada’ya geldiğinizde ilk göreceğiniz manzara heybetli duruşuyla Bozcaada kalesi olacaktır. Kalenin tarihi ile ilgili net bilgilere ulaşılamasa da Tarih boyunca Fenekeliler, Cenevizler ve Venedikler tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. 1455 yılında kalıntılarından tekrar inşa edilmiştir. Savaşlar ve doğal afetler gibi faktörler nedeniyle de tekrar tekrar yenilenmiştir. 1815 yılına gelindiğinde ise hemen hemen büyük bir oranı yeniden yapılmıştır. Eskiden kale etrafı sularla dolu bir hendek ile çevrilidir. Giriş ve çıkışlar asmalı bir kapıdan yapılmaktadır. Günümüzde bütün heybetiyle Türkiye’de en iyi korunmuş kaleler arasında yer almaktadır. İçerisine girip mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Ada’nın kuş bakışı çok güzel manzaralarına tanık olabilirsiniz ayrıca fotoğraf çekinmek için harika manzaraları vardır.

Kaleye Giriş Ücreti:Öğrenci 5 TL – Yetişkin 10 TL

Ziyaret saatleri:10.00- 20.00

Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi

Bozcaada Yel Değirmenleri

Ada da yel değirmenlerinin öyküsü geçmişe dayanmaktadır ancak adanın en yeni gezilecek alanıdır. Merkezin iki büyük noktasında eskiden bir sürü yel değirmeni bulunsa da zamanla hepsi yıkılmıştır. Yakın zamana kadar sadece kalıntıları bulunmaktaydı ancak 2019 tarihinde kalıntılar tekrar inşa edilmiştir ve günümüzde Nostaljik görünümüne tekrar kavuşmuştur. Buraya gelerek Ada’nın muhteşem manzarasını seyredebilir ve mükemmel fotoğraflar çekinebilirsiniz.

Buranın adresini tarif edecek olursak Rum Mahallesinin arka kısmında bulunan Taş ocağı otoparkından 5 dakika yürüyerek kısa bir zaman diliminde buraya ulaşabilirsiniz.

Göztepe

Ada’nın en yüksek merkezine sahip olan mevkii de bulunmaktadır muhteşem manzaraya sahip olan bölgede özellikle havanın açık olduğu bir zamanda giderseniz Çanakkale boğazından tutun Gökçeada Yunanistan’ın midilli adasından Semadirek adasına kadar ne varsa görebilirsiniz. Yolları biraz bozuk olduğu için iyi bir şoför değilseniz buraya 40-50 dakikalık bir yürüyüşle de ulaşabilirsiniz.

Bozcaada Rüzgar Gülleri& Polente Feneri

Bozcaada’ya gelip de günü burada batırmadan kesinlikle gitmeyin deriz Bölgenin tabii ki en popüler yeri olan polente feneri Adanın en batı tarafında sağlı sollu uçurumların olduğu bir mevkii de bulunmaktadır. Türkiye de en güzel gün batımını yaşayacağınız bu köşede bu manzaranın tadını yaşamak istiyorsanız gün batımına nasılsa var deyip geçe kalmayın yoğun bir kalabalık var ve ada da taksi sayısı oldukça az durumdadır.

Akvaryum Koyu

Bölgenin en çok bilinen koyu olan Akvaryum koyu denizaltı yaşamına meraklı olanlar için harika bir uğrak noktası ancak akşamüstleri saatlerinde gitmenizi öneririz tat kaçıracak kadar kalabalık olabilmektedir.

Habbele Koyu

Diğer koylara göre en sakin bulduğumuz koy. Deniz hemen hemen her zaman çarşaf gibi durmaktadır. Su gayet berrak müsilaj bulunmamaktadır. Kesinlikle tavsiye ederiz.

Beylik Koyu

Batık gemiyle birlikte adını çok kez duyduğumuz koy ancak kesinlikle gelinmesi gereken bir yer. Su muhteşem ve insan sayısı diğer koylara göre oldukça az.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Arabayla ulaşım sağlayacaksanız İstanbul’dan geliyorsanız öncelikle Çanakkale boğazından karşıya geçmeniz gerekmektedir.

Gelibolu-Çanakkale arası 20dk

Eceabat-Çanakkale arası 15dk

Kilitbahir-Çanakkale arası 7dk

Boğazdan geçince Geyikli Bozcaada tabelalarını takip ederek 50 dakika gibi bir zamanda Geyikli Feribot iskelesine varabilirsiniz. Araba geçiş ücreti 75 TL

İstanbul üzerinden Hızlı Feribot kullanarak da bölgeye varabilirsiniz. Yenikapı üzerinden Feribota binerek 2 saatlik deniz yolculuğundan sonra Bandırmaya ulaşabilirsiniz. Bandırma üzerinden Lapseki Çanakkale güzergahını izleyerek Geyikli iskelesine varabilirsiniz. Başka bir güzergah olarak da alternatif olarak Bandırmadan sonra Biga-Çan-Bayramiç güzergahlarını izleyerek muhteşem yol manzaralarına da tanık olabilirsiniz. İstanbul’dan Geyikli iskelesine 3 saat gibi kısa bir zamanda ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*