Colonia Filmi İncelemesi

Colonia Kapak
Colonia Kapak

Başrollerini Emma Watson, Daniel Brühl, Michael Nyqvist’in oynadığı Colonia filmi 2015 yılında Vizyona girmiştir. Torsten Wenzel tarafından yazılan film Florian Gallenberger tarafından yönetilmiştir. Dönemin havasını beyaz perdede net bir şekilde gördüğümüz Colonia filminin İMDB puanı 7,1’dir.

Colonia Filmi Konusu Ve Özeti

11 Eylül 1973 yılında Şili’de ABD destekli darbeyle Salvador Allende yönetimi devrilip yerine Augusto Pinochet başına getirilmiştir. Colonoia Dignidad (Haysiyet kolonisi) adı altında kapalı komün kuran Pinochet burada birçok yasa dışı ilaç ve denek olarak insanları kullandığı laboratuvar haline getirmiştir. Beyinlerini yıkadığı insanları burada birçok işkenceye maruz bırakarak sınırlarını bile kendi çizdiği bir dünya yaratarak köleler yetiştirmeye başlamaktadır.

Olaylar, Daniel ve Hosteslik yapan sevgilisi Lenan’ın Şili de bir araya geldikleri tarihte başlar. Daniel Allende’yi desteklemektedir ve bir sabah Allende yönetimini destekleyenler gözaltına alınmaya başlanır. Bu durumu öğrenen Daniel Lena ile birlikte kaçmak isterken yakalanırlar. Daniel Colonia Dignidad’e gönderilir. Daniel’i bulmakta kararlı olan Lena ilk olarak Daniel’in arkadaşlarından yardım ister ancak aradığı desteği bulamaz. Her şeyi tek başına üstlenen Lena, Daniel’in götürüldüğü Colonia’ya gider. Eski bir Nazi subayı olan Paul Schafer yönetiminde ki Komünde yaşanan insanlık dışı olaylar Lena karakterinin içeriye girmesiyle gözler önüne yansıtılmaktadır.

Bu kısımlardan itibaren Lena ile Daniel’in bira araya gelme ve kaçış çabaları müthiş bir oyunculukla gerilim içinde izlenmektedir. Sahte bir din adamı olan Schafer kolonide ki halk tarafından Pius olarak anılmaktadır. Halk Pius’a tüm benlikleriyle adanmış bir şekilde ağzından çıkan her şeyi yerine getirmektedirler. Sorgulamalarına ve düşünmelerine izin yoktur. Kuralları yerine getirmeyenler linç edilmektedirler. Bir suç işlediklerinde asla affedilmezler. Din adı altında meşru kılınan istismarlar, insanlar üzerinde kullanılan kimyasal deneyler, beyin yıkama ve köleleştirme çabaları bu kısımda net bir şekilde görülmektedir.

Gerçek bir hikaye ve tarihi bir dram olması başarılı oyunculukların eklenmesiyle soluksuz izleyeceğiniz bir film.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*