Gökçetepe Köyü

Gökçetepe Tesisler Plajı
Gökçetepe Tesisler Plajı

Yaz aylarında şehrin kalabalığından sıkılıp kaçılacak müthiş bir yer Gökçetepe köyü. Gökçetepe köyü nerededir? Nasıl gidilir? Neler yapılabilir? Gibi sorularınızın cevabını bulabileceğiniz bir yazı hazırladık sizlere keyifli okumalar dileriz.

Edirne ilinin Keşan ilçesine bağlı olan Gökçetepe köyü özellikle kamp severler için harika bir doğa ortamı sunmaktadır. İstanbul ile arası yalnızca 256 km’dir. Hem İstanbul’a yakın olsun hem de doğa ile iç içe huzur depolayabileceğiniz bir adres arıyorsanız rotanızı buraya çevirmenin vakti gelmiş demektir. Gökçetepe yeşil ve mavinin buluştuğu nokta da en güzel yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok kısmı Balkan göçleri ve mübadele yıllarında buraya yerleşmiş halk nüfusu oluşturmaktadır. Halk geçimini daha çok tarım ile sağlamaktadır. Bu yüzden denizden 2-3 km geride kurmuşlardır Gökçetepe köyünü. Keşan merkeze uzaklığı ise 28 km’dir. Tarihte Cenevizlilere de ev sahipliği yapmıştır. Cenevizlilerden kalan kale kalıntıları hala mevcuttur. Özellikle kale kalıntılarının olduğu yerden gün batımını izlemek ayrı bir huzur vermektedir.

Gökçetepe Tabiat Parkı

Gökçetepe Tabiat Parkı
Gökçetepe Tabiat Parkı

Daha önce ki adıyla Orman kampı olarak bilinir şuan için özel bir firma tarafından işletmeciliği yapılmaktadır. Tabiat Parkına günü birlik gelirseniz 20 TL giriş ücreti ödemeniz yeterli. Birkaç gün kalıp kafa dinlemek isterseniz kendi çadırınızı getirebilirsiniz. Başka bir alternatif olarak oradan da çadır kiralayabilirsiniz kamp alanından bulunan çadırlar 4 kişilik ve 6 kişilik olmak üzere iki seçenekten oluşmaktadır. 4 kişilik çadır fiyatı 80 TL 6 kişilik çadır fiyatı 120 TL’dir. Kendi Çadırınızı kullanmak isterseniz 35 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca Bungalov evlerde ve karavanda kalma imkanı da vardır. Kamp alanında bir market ve bir fırında mevcuttur. Bu alan içinde birçok aktivite de mevcuttur. (doğa sporları, paint ball vs.) Tabiat parkı baya geniş bir alana yayıldığı için çadırlar birbirinden uzak yerlere konumlandırılmış durumda bu yüzden rahat bir ortam mevcuttur.

Gökçetepe Manzara
Gökçetepe Manzara

 Bu alanın dışında gizli kalmış koylarda mevcuttur. Çıktığımız yolculuk sonucunda kenarda köşede kalmış görünce çok sevdiğimiz koyu sizlerle paylaşmak istedik. Öğrendiğimize göre bu koyun adı Sait Faik Abasıyanık koyudur. Mecidiyeköy ile Gökçetepe köyü arasında kalan bu yer tam anlamıyla ayak basılmamış bakir bir koy. Etrafı da denizi de tertemiz. Temizliği belki de ulaşımının zor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yere ulaştığınızda eminiz ki sizde çok seveceksiniz ancak, lütfen ayak izimizden başka bir iz bırakmayalım böyle güzel yerlere.

Sait Faik Abasıyanık Koyu
Sait Faik Abasıyanık Koyu

Burada ücretsiz olarak kampta yapabilirsiniz ama daha önce de belirttiğimiz gibi yollar baya bozuk ve en yakın market Gökçetepe köyünün girişinde bulunmaktadır bu yüzden tedarikli gitmenizde fayda var deriz. Bu koyu keşfettiğimiz yoldan devam ettiğimizde İbrice Limanına çıkan bir yol bulduk. Burası da harika bir dalış merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bildiğimiz üzere dalış turizmini canlandırmak amacıyla da 2019 yılında Airbus A330 tipi bir uçak liman açıklarında batırılmıştır.

İbrice Limanı
İbrice Limanı

Gökçetepe’ye Nasıl Gidilir?

Keşan yönünden Gökçetepe köyüne ulaşacaksanız Gelibolu yoluna giden yoldan 8 km uzaklıkta sağ tarafta kalan Bahçeköy sapağından girmelisiniz. Bu yoldan devam ettiğinizde Çamlıca köyüne ulaşmış olacaksınız bu yoldan dümdüz devam ettiğinizde Gökçetepe köyüne ulaşmış olacaksınız.

Gelibolu yönünden Gökçetepe Köyüne ulaşacaksanız Korudağ’larını tırmandıktan sonra Evreşealtı denilen alana varacaksınız burada bulunan Adilhan köyü Gelibolu’ya bağlıdır Sazlıdere köyü ise Keşan’a bağlıdır. Bu köylerin hemen önünde Saros’un meşhur olan 3 adası görülmektedir, hatta en net şekilde sazlıdere köyünden görüldüğü bilinmektedir. Sazlıdere köyü üzerinden tabelaları takip ederek Gökçetepe köyüne ulaşabilirsiniz. Aynı bölgede yer alan İtalyan Koyunu kesinlikle okumanızı da tavsiye ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*