Haydarpaşa Tren Garı

Haydarpaşa Deniz Manzarası
Haydarpaşa Deniz Manzarası

İstanbul’un Anadolu yakası Kadıköy’de tüm ihtişamıyla duran Haydarpaşa garı kim bilir inşa edildiğinden bu yana kaç ayrılışa, kaç kavuşmaya, kaç umuda şahitlik etmiştir diye düşündürüyor insana… Haydarpaşa Garı içinde gezerken hüzünlenmemek gerçekten elde değil. Yeşilçam filmlerinden de hatırlayabilirsiniz bu Garı bazen karşımıza sevgilisi ile kaçanların İstanbul’a ilk ayak bastıkları yer olarak bazen de köyünde geçinemeyip İstanbul’a göç edenlerin geldiği yerdir Haydarpaşa tren garı. Sizin için Haydarpaşa Garını gezdik hakkında bilgiler edindik keyifli okumalar dileriz…

Haydarpaşa Tren Garı
Haydarpaşa Tren Garı

Haydarpaşa Tren Garı Tarihi

Haydarpaşa Garı inşasına II. Abdülhamit döneminde başlanmıştır. 1872 yılında açılan bina Haydar paşa Garının şu anki haliyle yan yana bile gelemezdi. 1892 yıllarına gelindiğinde kurulan Hat Ankara iline kadar ulaşmıştır. Halkın gösterdiği büyük ilgi ve tren hatlarının genişlemesi göz önüne alınarak yapılan tren istasyonu küçük kalmıştır. Hal böyle olunca da günümüze kadar ulaşan binanın yapım aşamalarına geçilmiştir. Bina yapımında Türk ustalar, İtalyan ve Alman ustalar çalışmıştır. Binanın mimarları Alman mimar Otto Ritter ve Helmut Conu’dur. Haydarpaşa Garı tam olarak 1908 yılında açılmıştır. Açılıştan sonra gerekli ihtiyacı karşılayamadığına kanaat getirilen İskele binası yıkılmış yerine mimar Vedat Tek’ in tasarladığı günümüze de kalan iskele binası inşa edilmiştir. Tarihi tren garı bugünkü adını III. Selimin de paşası olan Haydarpaşa’dan almıştır. Tren garının bina çatısında bulunan saat Anadolu da bulunan çatı saatlerinin tersine 1908 yılında binanın kendisiyle birlikte tamamlanmıştır. Dairesel kadran olarak tasarlanan saat barok desende süslenmiştir. Harf devriminden sonra orijinal kadran korunarak Doğu Arap rakamları değiştirilmiştir.

Tren Garı
Tren Garı

Tarihi Haydarpaşa Garında çıkan yangınlar ve patlamalar

Tarihi Gar ne yazık ki birden çok yangına şahitlik etmiştir ama Tarihi Haydarpaşa tren garının ömründe yaşadığı en acı olayı da ne yazık ki 1917 yılında bir İngiliz casus tarafından düzenlenen sabotaj olmuştur. Garda bulunan vagonlara cephane yüklendiği sırada gara girmek üzere olan bir trende ki cephaneler patlatılmış devasa büyüklükte bir yangın çıkmıştır. Heybeli ada da bulunan esir bir general çıkan patlamaya tanık olmuştur. Esir generalin söylediklerinden yola çıkarak bu patlamada yaklaşık bin kişi ölmüş birçok mühimmat infilak etmiş boğazda ki gemilerin üzerine mermi gibi yağmıştır. Haydarpaşa garının büyük bir kısmı hasar görmüştür. 1979 yılına gelindiğinde ikinci bir patlamaya tanıklık etmiştir. Haydarpaşa açıklarında bir tankerin patlaması sonucunda Haydarpaşa garında bulunan kurşun vitraylar büyük hasar görmüştür.  2010 yılında nedeni bilinmeyen bir yangın çıkması sonucu Haydarpaşa garının 4. Katı kullanılmaz hale gelmiş ve çatısı çökmüştür.

Haydarpaşa Deniz Manzarası
Haydarpaşa Deniz Manzarası

Eskişehir- İstanbul hattında düzenlenen çalışmalar neticesinde 2012 yılında tren seferlerine ara verilmiştir. 2013 yılında ise tren seferlerine tamamen kapatılmıştır. 2018 yılında Haydarpaşa garında bir kazı çalışması başlatılmış ve bu çalışmalar sonucunda mimari bir yapı ve altında toplu mezarların bulunduğu bir yer tespit edilmiştir. Bulunan kalıntılarla beraber İstanbul’un tarihine de ışık olacağı düşünülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*