İçimizdeki Şeytan (Sabahattin Ali) Analizi

İçimizdeki Şeytan Ön Kapak
İçimizdeki Şeytan Ön Kapak

Merhaba sevgili Dostlar çok sevdiğim bir yazar olan Sabahattin Ali’nin eseri içimizde ki şeytanı paylaşmak istiyorum sizlerle…
Sabahattin Ali’nin eserleri arasında Kürk Mantolu Madonna’dan sonra okuduğum ikinci eseri İçimizde ki şeytandır. Kitap 255 sayfadan oluşmaktadır. 1940 yılında yayımlanan roman çok güzel mesajlar vermektedir.

İçimizdeki Şeytan Ön Kapak
İçimizdeki Şeytan Ön Kapak

Kitabın konusuna değinecek olursak Ömer ve Macide adında ki karakterlerin düşünce ve kişilikleri açısından birbirinden farklı olup ve birbirini çok iyi tanımadan evlenip daha sonra boşanması üzerinden konu kurgulanmıştır. Kitapta en çok dikkat çeken olay karakterlerin iç konuşmaları ve kendileriyle hesaplaşmalarıdır.

İçimizdeki Şeytan Arka Kapak
İçimizdeki Şeytan Arka Kapak

Gerçek hayatta böyle değil midir zaten insan kendi olmaya çalışırken bir yandan zayıflıklarının esiri olması, kimsenin bilmesini istemediği bir iç dünyasının olması… Romanda geçen her karakterde kendinizden bir parça bulabileceğinizi düşünüyorum. Kitapta Selim İleri’nin yazdığı ön sözü okuduğunuzda Sabahattin Ali’nin hepimizin tanıdığı gerçek hayatta ki Peyami Safa ve Atsız’a atıfta bulunduğu yazmaktadır. O dönemlerde kitabın fazla eleştirilmesinin bir sebebi budur. İçimizde ki şeytan kitabını özetleyecek olursak; Kitabın başkarakteri Ömer arkadaşı Nihat ile yaptıkları vapur yolculukları esnasında diğer baş karakter olan Macide’yi görür ve ilk görüşte aşık olur. Bütün olaylar bu karşılaşmadan sonra başlamaktadır. Ömer hayalperest bir kişiliğe sahiptir Macide ise Ömer’in karakterinin tersine zeki, atılgan yaşam felsefesinden ödün vermeyi hazmedemeyen bir kişiliğe sahiptir. Ömer’in çevresini tanınmış kişiler oluşturmaktadır. Aynı zamanda ciddi etik problemleri olan, en yakınının bile onuruna, gururuna, itibarına ihanet edebilecek adamlardır çoğu Ömer de farkındadır ve içten içe rahatsızdır durumdan ama içinde ki şeytan engel olmaktadır ona kendiyle sürekli hesaplaşma içindedir Ömer. Kitap çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Ara ara konudan kopma hissine kapılabilirsiniz fakat altı çizilmelik çok fazla cümle var ve yazarın müthiş dil oyunu ve edebi tadı sizi hayrete düşürecektir.
İçimizdeki şeytan kitabından benimde severek altını çizdiğim alıntılar verecek olursak;

İçimizdeki Şeytan Alıntı (3)
İçimizdeki Şeytan Alıntı (3)
İçimizdeki Şeytan Alıntı (2)
İçimizdeki Şeytan Alıntı (2)
İçimizdeki Şeytan Alıntı (1)
İçimizdeki Şeytan Alıntı (1)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*