İtalyan Koyu

İtalyan Koyu Manzara
İtalyan Koyu Manzara

Issızlığın özgürlükle vücut bulmuş halini gözler önüne seren bir koy İtalyan Koyu kendi kendini temizleme özelliği ile bilinen nadir 3 körfezden biri olan Saros körfezinin de başka bir incisi olan koy da denebilir .  İtalyan koyuna nasıl gidilir? İtalyan koyunda yapılacaklar nelerdir? Gibi sorularınızı bu yazımızda sizler için derledik keyifli okumalar dileriz.

İtalyan Koyu Manzara
İtalyan Koyu Manzara

Yaklaşık 6-7 yıl önceye kadar bu bölge için ayak değmemiş denilebilirdi ancak gittikçe keşfedilmesi ve popülerliğinin artmasıyla çok kişi tarafından bilinir hale geldi. Bölgenin tanınması, bilinmesi güzel bir şey ancak dezavantajları da mevcut Bölgeye gelen tatilcilerin arkalarında çöplerini bırakmasıyla bir nevi çöplüğe dönmüştür. Lütfen bizden sonra ki nesillerinde böyle güzellikleri görebilmesi için yanımızda çöp poşetleri alarak arkamızı temiz bırakarak gidelim bölgeden.

İtalyan Koyu Erikli
İtalyan Koyu Erikli

Edirne ilinin Keşan ilçesine bağlı olan Mecidiyeköy’de bulunmaktadır. Koyun bulunduğu bölge de Cenevizlilerden kaldığı tahmin edilen kale kalıntıları bulunmasından dolayı bölge halk tarafından kale koyu olarak da bilinmektedir. Hatta halka yol soracaksanız kale koyu nerde? Diye sorun deriz çünkü İtalyan koyu adından pek hoşlanmamaktadırlar. İtalyan Koyuna vardığınızda eminiz ki doğası gereği sizde buraya hayran kalacaksınız harika bir gün batımı manzarası var. Gün batımında çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz kameralarınızı hazır etmenizi öneririz. Sahilinde taş yok daha çok kum var altın sarısı kumunda uzanıp güneşlenmek size de çok iyi gelecektir. Denizi ise cam gibi denecek kadar güzel tertemiz ve aşağıda yüzen balıkları görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra su birden derinleşmekte ve çok soğuk Temmuz- Ağustos aylarında bile su soğuk. Koy gerçek anlamda tamamen bakir bir koy etrafında otel ya da bir tesis bulunmamaktadır. Bu yüzden duş alma yeri de bulunmamaktadır. İtalyan koyun da en güzel yapabileceğiniz aktivite kamp yapmak olacaktır. Bir tavsiye vermek gerekirse yakınında bir market falanda yok bu yüzden tedarikli gitmenizi öneririz, gidebileceğiniz en yakın market 7 km uzaklıkta Mecidiyeköy’de bulunmaktadır. Bir diğer aktivite olarak burada balık tutmanızı öneririz. Etrafında yerleşim yeri bulunmadığından dolayı gece baya karanlık olmaktadır, hal böyle olunca da ortamın huzurunu siz tahmin edin başınızı yukarıya kaldırdığınızda yıldızlar yeryüzüne inmiş gibi hissetmemek mümkün olmamaktadır. Gelme imkanınız varsa mutlaka hafta içi gelin deriz çünkü küçük bir sahili var dolayısıyla hafta sonu kamp yapmaya gelenler ve günübirlik yüzmeye gelenlerden dolayı kalabalık olmaktadır.

Peki Bu Koyun Adı Neden İtalyan Koyu ?

Adı ile ilgili birkaç tane hikaye vardır onlarda sırası ile şöyledir: kurtuluş savaşı sırasında İtalyanların bu koydan çıkartma yaptığı bu yüzden adının İtalyan koyu olarak  anıldığı başka bir rivayete göre ikinci dünya savaşı sırasında burada  bir İtalyan uçağı düşürüldüğü, diğer bir hikaye ise, az bir kısmı günümüze ulaşmış kale kalıntılarının Traklardan mı kaldığı yoksa Bizanslılarda mı kaldığı tartışılsa da bir rivayettir ki baştan beri Cenevizlilere ait olduğu düşünülmektedir Cenevizliler İtalya da hüküm sürdüğünden dolayı da Kale ve Koy İtalyanlar a atfedilmektedir.

İtalyan Koyu
İtalyan Koyu

Kale koyu kesinlikle korunması gereken kötü niyetli insanların eline bırakılmaması gereken bir bölge sebebi de şudur ki birinci dereceden doğal sit alanı olması hatta birinci dereceden arkeolojik sit alanı olması ve aynı zamanda da Askeri yasak bölge olma özelliğine de sahiptir.

Yazımızı sonlandırırken tekrar tekrar belirtmeliyiz ki keşfedildikçe her gidenin arkasında çöp bırakması yüzünden çöplük alana olması bu sebeple de ticari ürüne dönüşme tehdidi ile karşı karşıya gelmesi bizi endişelendirmektedir. Buranın yıllar geçtikçe hala bakir bir koy olarak andırmak bizim elimizde ne kadar klişe de olsa haklı bir söz olan doğa da ayak izimizden başka bir iz bırakmayalım lütfen!

İtalyan Koyuna (Kale koy) Nasıl Gidilir ?

Bu alana toplu taşıma yoktur. Koya çıkan yol biraz bozuk ama yine da araçlar rahat gitmektedir. İstanbul’dan geliyorsanız tabelaları takip ederek Keşan ilçesine vardıktan sonra yine tabelaları takip ederek Erikli beldesine bağlı Mecidiyeköy’ ü de geçeceksiniz İtalyan Koyu yazan tabela biraz eski ve küçük sağ tarafta kalmaktadır. Burayı göremezseniz yine sağ tarafta kalan Family Motel tabelası var buradan girerek düz bir şekilde devam ettiğinizde karşınıza İtalyan koyu çıkacaktır.

İstanbul ile İtalyan koyunun mesafesi 270 km 3.5 saat sürmektedir.

Tekirdağ ile İtalyan koyunun mesafesi 105 km 1 saat 16 dakika sürmektedir.

Edirne ile İtalyan koyunun mesafesi 150 km 2 saat sürmektedir.

Keşan ile İtalyan koyunun mesafesi 40 km 45 dakika sürmektedir.

Bölgenin kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden biri olan Enez yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*