Kıyıköy

kıyıköy kamp alanı
kıyıköy kamp alanı

Hem şehre yakın, bir o kadar da uzak olmak istiyorsanız o halde adres belli; Kıyıköy ! Kıyıköy’e nasıl gidilir? Nereleri gezmeli? Nerede kalmalı? Ne yemeli? gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda sizler için cevapladık;

Kıyıköy Kırklareli ili sınırları içinde vize ilçesine bağlı İstanbul’a yalnızca 3 saat uzaklıkta olan doğal güzellikleri ile öne çıkmış bir sahil kasabası. Karadeniz’e kıyısı olan kasabanın etrafı ormanlarla çevrili olup, Pabuç dere ve Kazan dere bu kasabadan geçerek Karadeniz’e dökülür. Osmanlı döneminde ağırlıklı olarak Rum nüfusunun yaşadığı bu yerleşim yerinde, şimdilerde mübadele yıllarında buraya yerleşen Selanik göçmenleri yaşamaktadır. Hala ayakta kalmayı başarmış Rum evleri otantik bir hava vermektedir bu şirin kasabaya.

Kıyıköy Yol Gezisi
Kıyıköy Yol Gezisi

Kıyıköy’ün Tarihçesi

1960 yılına kadar adı Midye (Rumca adı Medea) olarak bilinmektedir. Midye isminin yabancı kökenli olduğunu düşünenler, kasabanın deniz kıyısında olması sebebi ile kasabanın adına Kıyıköy demişler. Lise tarih kitaplarında da adı geçen Ayestefanos antlaşmasından sonra Midye-Enez hattının üstünde kalan bölge Ruslara bırakılmıştır. İşte buradaki Midye ismi aslında Kıyıköy’ün eski adı olarak anılmaktadır.

Kıyıköy Pabuçdere İskele
Kıyıköy Pabuçdere İskele

Kasabada Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Hem deniz havasını hem de orman havasını ciğerlerinizde hissedeceğiniz şirin kasabada, aynı zamanda tarihi de iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Biz sizler için bu yerleri sıraladık;

 • Aya Nikola Manastırı; Pabuç dere yolu üzerinde Güney yamacında yaklaşık 700 metre mesafededir.

Zemin katta kilise daha aşağıda ayazma , üst bölümlerinde ise kesişlere mahsus odalar bulunmaktadır. Bizans dönemindeki Kaya manastırlarının en iyi örneklerinden biri bu kasabada karşımıza çıkmaktadır. Buraya geldiğimiz de bizi üzen olay karşımıza çıkan duvar yazıları ve bir hayli bakımsız görünen manastırın harabe yapısı oldu. Işıklandırmalar bozulmuş, Manastır kendi haline terk edilmiş gibiydi. Tarihten bize miras kalan Manastırı sahip çıkılmamış ne yazık ki !

ayanikola
ayanikola
 • Kıyıköy Kalesi Ve Surları; Kazan dere ve pabuç dere arasında kalan, Kıyıköy merkezini çevreleyen surlar imparator 6. Justiyen döneminde (MS 6. Yüzyılda) yapılmıştır. Bizanslılar tarafından önemli olarak görülen kale ve surları, MS 9-10. yüzyıllar arasında çeşitli onarımlar görmüştür. Günümüzde ise Kıyıköy merkezine giriş sağlayan iki ana giriş kapısı bulunmaktadır. Ayakta kalmayı başaran surların yüksekliği 5 metreyi bulurken kalınlıkları 2.5 metredir. Kesme taş , tuğla ve moloz kullanılarak yapılan kale surlarının Güney cephesinde de gizli bir kapı mevcut . Buradan limana inilen merdivenler bulunmaktadır.
 • Kıyıköy cami; Bölge Osmanlı hakimiyetine girdikten sonra, kiliseden camiye dönüştürülmüş.
 • Kıyıköy Liman Hamamı; güneydeki surların altında bulunan hamam doğanın ve insanların tahribatı sonucunda büyük bir bölümü kaybolmuştur. Yapım yılı tam olarak bilinmemektedir.
 • Kıyıköy Mağarası; Ulaşılması biraz güç olan mağara, vadi tabanından 25 metre yüksekte ve akan suyun yamacında yer almaktadır. Mağara içerisinde mağara kelebekleri ve yarasalar yaşamaktadır. Kelebekler güzel görünse de yarasalar ürkütebilir ama yine de zararsız olduklarını hatırlatmakta fayda var. Halk tarafından mağara büyük kuru dere olarak bilinmektedir.
ayanikola manastrı
ayanikola manastrı

Kazan dere Ve Pabuç dere

Manzarasına hayran olacağınız bu yer, kasabanın görülmesi gereken doğal güzellikleri ile karşınıza çıkmaktadır. Burada balık tutabilir ve deniz bisikleti veya kayık kiralayıp, hoş manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Dere üzerinde gezinirken harika manzaralara tanık olacaksınız. Fotoğraf makinanınız yanınızda olmasınız tavsiye ederiz.

kıyıköy kamp alanı
kıyıköy kamp alanı

2020 Kıyıköy Kano, Kayık ve Deniz Bisikleti Fiyat Tarifeleri

Bir saatlik Kano kirası; 30 TL

Bir saatlik Sandal kirası; 35 TL

Bir saatlik Yunus kirası; 30 TL

Kıyıköy Pabuçdere
Kıyıköy Pabuçdere

Kıyıköy’de Ne Yenir?

Buraya kadar gelmişseniz kesinlikle balık yemenizi tavsiye ederiz. Bu şirin balık kasabasında kalkan balığı oldukça meşhur.. Köşk Balık Restaurantın da denize karşı Rakı-Balık yapmadan dönmemenizi tavsiye ederiz. Balıktan sonra akla gelen ilk şey; kesinlikle manda yoğurdu! Bölgede manda yetiştiriciliği yoğun olarak yapıldığı için, yoğurdun en doğal halinde yapıldığı yerde ulaşmış olacaksınız. Aynı zamanda seyyar arabalarda kokoreç satan esnaflara uğrayıp, leziz kokoreçlerinin tadına bakmadan dönmemelisiniz.

Köşk Balık Restaurantı
Köşk Balık Restaurantı

Kıyıköy’de Nerede Kalınır?

Köyde konaklama imkanları daha çok pansiyon şeklindedir. Hotel sayısı pansiyonlara nazaran daha sınırlıdır. Yaz aylarında yaşanan yoğunluk sebebi ile bölge halkı da evlerini ziyaretçilere kiralayabilmektedir. Doğa ile iç içe olmak isteyenler için kamp alanları da bulunmaktadır. Kamp yapmak gibi bir imkanınız varsa, bizce de kesinlikle bu yolu seçmelisiniz.

Kamp Alanları

 • Carpediem kamp ve piknik Yeri
 • Wc, Banyo, Ortak Buzdolabı, Çadır kiralama kişi başı ; 25 TL
 • Mehmet Genç piknik ve kamp Yeri
 • Wc, Ortak Buzdolabı, Çadır kiralama kişi başı ; 30 TL
 • Salaş Kamp Yeri
 • Kendi çadırınızla gitmeniz halinde çadır başı ; 50 TL
 • Kamp alanından kiralarsanız ; 100 TL
 • Ortak buzdolabı, Restaurant, WC, Duş imkanları sağlanmaktadır.

Hoteller

Pansiyonlar

Kıyıköye Nasıl Gidilir?

 Kıyıköy – İstanbul arası 170 km’dir. Aracınız ile ulaşım sağlamayı düşünüyorsanız, Edirne yolundan Çerkezköy sapağına sapıp kıyıköy istikametine devam etmelisiniz. Edirne veya Kırklareli yönünden geliyorsanız, Kırklareli’nin Vize ilçesinden gelip buradan kıyıköye ayrılan ve orman içinden doyumsuz seyirler sunan 38 km’lik yolu tercih etmelisiniz. Ayrıca Vize ve Sarayiçi ilçelerinden kalkan otobüsler ile de kıyıköye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kıyıköy Orman
Kıyıköy Orman
Kıyıköy Vize
Kıyıköy Vize

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*