Kürk Mantolu Madonna (Sabahattin Ali) Analizi

Sabahattin Ali Kitap
Sabahattin Ali Kitap

Merhaba sevgili kitapsever dostlar… Sabahattin Ali kitapları bence kitaplık raflarının olmazsa olmazı diyebiliriz. Kürk mantolu Madonna kitabı da tam olarak böyle bir kitap hala okumadıysanız çok şey kaybettiniz demek. Beni fazlasıyla etkileyen bir kitap oldu. Kürk mantolu Madonna 1943 yılında yayımlanmıştır. Kitap hakkında edindiğim bilgilere göre Sabahattin Ali bu kitabı askerlik yaptığı dönemde çadırda yazmıştır. Hatta yine bu dönemde attan düşüp el bileğini çatlatmış ama yine de romanı yazmaktan vazgeçmemiştir, ısıtılan suya elini koyup hikayeyi yazmaya devam etmiştir. Belki de kitabı bu kadar özel kılan bu özveridir…

Sabahattin Ali Kitap
Sabahattin Ali Kitap

Roman yazıldığı tarihlerde de çok okunan kitaplar arasına girmiştir fakat yazarın siyasi kimliği nedeni ile diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabı da bir süre yasaklı kitaplar arasında kalmıştır. Yasak kalktığı andan itibaren kürk mantolu Madonna birçok yayınevi tarafından basılmış ve yine çok okunan kitaplar arasında yerini almıştır. İlk yayımlanan kitap 177 sayfa olarak basılmıştır. Kürk mantolu Madonna kitabı iki ayrı zaman diliminde ve mekan da geçiyor diyebiliriz. Raif efendinin Ankara da geçen yılları yaşlılık dönemlerini yansıtırken, Almanya’nın başkent şehri Berlin de geçen dönemleri gençlik dönemini yansıtmaktadır.

Kürk Mantolu Madonna Kitabının Özeti


Kürk Mantolu Madonna kitabını kısaca özetleyecek olursak; Kitap ta ana karakterler Raif efendi ve Maria Puder olarak göze çarpmaktadır. Olaylar Rasim’in gözünden anlatılmaktadır. Rasim ise Raif efendinin iş arkadaşıdır. Raif Efendi karakter olarak içine kapanık sessiz bir yapıya sahiptir. Olaylar tam olarak Raif Efendinin bir gün hastalanıp işe gelememesi ve Rasim’in Raife bir evrakı götürmesiyle başlar. Rasim, Raif Efendinin evine gittiğinde neden içine kapanık olduğunu biraz olsun anlamıştır. Raif Efendi mutsuz bir evlilik yaşayan yaşlı bir adamdır. Kendi isteklerini dile getiremeyen saygı görmeyen bir adamdır. Raif gün geçtikçe yatağa düşmüştür.

Sabahattin Ali
Sabahattin Ali

Rasim sık sık Raif Efendiyi ziyaret etmeye başlamıştır. Ölümün sinyallerini hissetmeye başlayan Raif Efendi bir gün Rasim’den ofiste bulunan eşyalarını getirmesini kara kaplı defteri bulup yakmasını ister. Rasim bu konuşma üzerine kara kaplı defteri yakacağının sözünü verir fakat defteri yakmaz meraka kapılıp okumaya başlar. Olaylar artık defter üzerinden devam etmektedir. Raif’in babası sabun fabrikasının sahibidir ve Raif gençliğinde de oldukça yalnızdır. Babası varla yok arasındadır Raif için. Sabun işini öğrenmesi için babası tarafından Almanya’ya gönderilir. Olayın seyri burada değişmeye başlar. Almanya’da gittiği bir sergide Kürk Mantolu Madonna tablosu ile karşılaşır. Tablodan çok etkilenen Raif kadının kimliğini merak eder. Yine Tabloyu seyre daldığı bir sırada tabloda ki kadınla karşılaşır. Kadın ona tabloda ki ile benzeyip benzemediğini sorar lakin Raif içine kapanık olduğu için tabloda ki kadının annesine benzediğini söyler. Başka bir gün sokakta yine aynı kadına rastlar. Ertesi gün geldiğinde tekrar görebilmek için aynı yerde bekler onu gerçekten de görür ve takip etmeye başlar kadın bir gece kulübüne girer. Kadının burada şarkı söylediğine şahit olur. Tabloda ki kadınla burada tanışır ve adının Maria Puder olduğunu öğrenir. Artık Maria Puder ile her gün görüşmeye başlamış, gönül ilişkisi yaşamışlardır. Raif efendiye gelen bir telgraf sonrasında Almanya’dan ayrılmak zorunda kalır. Telgrafta Babasının öldüğü ve Fabrikanın başına geçmesi gerektiği yazmaktadır. Türkiye’ye döndüğünde bir süre Maria Puder ile mektuplaşırlar fakat sonrasında mektuplar kesilir. Maria’dan mektuplar kesilince senelerce ondan haber alamayan Raif Efendi yine içine kapanır. Yaklaşık 10 yıl kadar bir aradan sonra Raif yanında küçük bir kız olan bir daha önceden tanıdığı biriyle karşılaşır ondan Maria’nın hamile kaldığını ve doğum sırasında öldüğünü öğrenir. Raif olduğu yerde kala kalırken adam kızı da alır gider. Aslında gerçekte olan küçük kız Maria ve Raif efendidendir. Beni çok etkileyen ve yeri daima farklı olan bu kitabı okumanızı kesinlikle öneririm..

Kürk Mantolu Madonna
Kürk Mantolu Madonna

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*