Mıhlı Şelalesi

mıhlı şelalesi taş köprü
mıhlı şelalesi taş köprü

Doğası gereği insanı büyüleyen bir tarafı var mıhlı şelalesinin,

Kafanızı yukarıya kaldırıyorsunuz ağaçlar adeta gökyüzünü sarmış hatta gökyüzü ile bir bütün olmuş gibi duruyor. Gördüğümüz manzara doğanın bize sunduğu eşsiz bir şölen gibi… Hele bir de hafta içi gelme fırsatınız varsa buraya yani insan azsa, gürültü yoksa duyduğumuz seslerle tam bir meditasyon merkezine dönüşüyor.

  Mıhlı şelalesinin konumu birçok kişi tarafından merak konusu ülkemizde Çanakkale ile Balıkesir sınırları arasında kalan mıhlı şelalesi Küçükkuyu yolu üzerinde Altınoluk ilçesine 13 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Mıhlı Şelalesinde Yapılması gerekenler

  Mıhlı şelalesinde çaydan gelen sular ile oluşmuş 2 gölet bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde yapılacak en güzel şeylerden biri bu göletlerin Zümrüt yeşili sularında dilediğince yüzmek ya da doğa yürüyüşüne çıkıp tertemiz havasını ciğerlerinize doldurmak.

mıhlı şelalesi gölet
mıhlı şelalesi gölet

  Derenin yaklaşık 250-300 metre aşağısında Baş değirmen köprüsü yer almaktadır. Siz ne olur ne olmaz deniz ayakkabınızı yanınıza ihmal etmeyin. Kayaların arasından yürümek zor bir hal alsa da, oldukça keyifli, biz yürürken her ne kadar düşüp kalksak da çok eğlendik. Ayrıca dere içinde yürürken çok güzel manzaralar sizleri bekliyor.

  Yine de bu zor ama keyifli parkuru seçmek istemezseniz, Baş değirmen köprüsüne Atilla’nın yerine gelmeden hemen önce mavi renkli tabelanın yan tarafından girebilirsiniz. Mıhlı çayı üzerinde bulunan Taş köprünün Roma döneminde inşa edildiği bilinmektedir. Taş köprü yaklaşık 17 metre uzunluğunda olup 2017 yılında restore edilmiştir. Ara bir yolda kalan taş köprü çevresi oldukça sakin, burada mangal yakabilir, piknik yapabilirsiniz. Şelalenin içine yerleştirilmiş tahta masalarda , ayağınız serin suların içinde piknik yapmak bu pek anlatmakla olmuyor bence kesinlikle yaşamanız gereken bir anı.

mıhlı şelalesi kayalıklar
mıhlı şelalesi kayalıklar

Mıhlı Şelalesi Nerde? Nasıl gidilir?

Ege bölgesinde bulunan ve Çanakkale iline bağlı Ayvacık ilçesine 13 kilometre mesafede yer almaktadır. Altınoluk ilçesinden Küçükkuyu’ya ilerlediğinizde Küçükkuyu tabelası ile karşılaşacaksınız. Bu tabeladan sağa dönüp 2.5 kilometre ilerleyin . Yol sonunda sağ tarafta taş köprü yoluna giden bir sapak ile karşılaşacaksınız. Bu sapaktan dönmeyerek yola 200 metre devam edildiğinde mıhlı şelalesine giden dönemece varacaksınız. Bu dönemeç yoldan 1 kilometre gittiğinizde şelale ve gölete ulaşacaksınız. Belirtmeliyim ki buraya toplu taşıma gelmiyor. Ancak Özel aracınızla gitmelisiniz. Yollar biraz bozuk dikkatli olun!

Mıhlı Şelalesi Giriş

Araç için otopark ücreti 30tl

Araç içi kişi sayısı beşten fazlaysa kişi başı 7.50 TL alınmaktadır.

Piknik masalarını kullanabilmek için ayrıca 40 TL ücret alınmaktadır.

Mıhlı Şelalesi Ziyaret Saatleri:

Mıhlı şelalesini perşembe günleri hariç saat 09.00-21.00 arası her gün ziyaret edebilirsiniz.

Aynı zamanda bölgedeki diğer durağımız olan Şahindere Kanyonu yazımızı okuyabilirsiniz.

Mıhlı çayı
Mıhlı çayı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*