Prison Break İncelemesi

Prison Break
Prison Break

Üzerine atılan bir cinayet suçu ile yargılanan abisini yasal yolların olanaksız kalmasından sonra bulunduğu hapishaneden kurtarmak adına kurguladığı bir planı ele almaktadır. Abisinin yargılandığı cezanın karşılığı olan verilen cezanın idam olması, Michael Scofield için kurguladığı planın kusursuz olmasının kaçınılmaz bir hal almasına neden olmaktadır. Hemen hemen bir çoğumuzun gençliğinin ilk yabancı dizi tecrübelerinden biridir Prison Break, izleyicileri tarafından dönemin ve hala günümüzün en çok izlenen dizi serilerinin başlarında yer almaktadır. İmdb puanının 8.3 olarak değerlendirilmesi ne denli önemli bir yapıt olarak görüldüğünün kanıtıdır.

 Kardeşinin bulunduğu ceza evine girmek adına banka soygununa karışan Michael Scofield aynı zamanda bir yapı mühendisidir. Tabii ki suçu işleyip ceza almadan önce ona en çok yardımcı olabilecek ve daima üstünde taşıyabileceği araç hapishane krokisidir. Tamamen zeka ürünü bir kurnazlıkla krokiyi vücuduna dövme olarak yaptırır. Bu öyle de kurgusal veya basit bir şey olarak düşünmeyin, vücudu kaplayan bu dövmenin yaptırılması ortalama 250 saat sürmektedir. Sonuç olarak kardeşinin ölümünü izlemek yerine onu kendini feda ederek kurtarma çabasında olan bir kardeşin hikayesi anlatılmaktadır.

Prison Break Karakterleri

Michael Scofield, Dizinin ana karakteridir. Kıvrak zekası ve kaotik durumlarda çabuk karar verebilmesi dizinin hayran kitlesini peşinden sürüklemesinin başlıca nedenlerinden biridir.

Lincoln Burrows, Michael Scofield’ın kurtarmaya çalıştığı kardeşidir. ABD başkan yardımcısının erkek kardeşinin öldürmekle suçlanmaktadır. Tüm bu asılsız suçlamalardan yakasını sıyıramayıp idam cezasına çarptırılmıştır.

Sara Tencredi, Babası Amerikan senatörü bir hapishane hemşiresidir. Aynı zamanda Michael Scofield ile duygusal bir yakınlaşma içerisinde bulunmaktadır.

Theodore ‘’T-Bag’’, Dizimizin istismarcı ve en psikopat mahkumlarından biridir. Genellikle çocuk mahkumları koğuşunda istismar etmesi yanı sıra sergilediği oyunculukla önemli bir hayran kitlesine ulaşmıştır.

Fernando Sucre, Hırsızlık nedeni ile ceza alan ve nişanlısının başka bir adamla evlenmesine mani olmak amacıyla kaçış planına dahil olan Michael Scofield’ın hücre arkadaşıdır.

Brad Bellick, Hapishane gardiyanlarından biridir. Rüşvetçi ve mahkumlar ile illegal ilişkileri bulunan bir rol olarak karşımıza çıkmaktadır.

John Abruzzi, Kaçakçılık suçundan müebbet hapis cezası alan bir mafya lideridir. Kaçış planının en önemli finansmanıdır.

Henry Pope, Kaçış planının yapıldığı Fox River Eyalet Hapishanesinin müdürüdür. İkinci bir hayata inanan mahkumları çeşitli iş kolları ekibi kurarak ıslah etmeye çalışması ile bilinir.

 Prison Break 40 dakikalık bölümlerden oluşan ve toplamda 5 sezon devam eden efsaneler arasına adını yazdırmış bir televizyon dizisidir. Eğer sizlerde Aksiyon, Drama ve Gerilim türlerinden hoşlanıyorsanız bu diziyi soluksuz izleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*