Romantik Dram Tutkunlarına Özel; Duvara Karşı Filmi

Duvara Karşı Filmi
Duvara Karşı Filmi

Türk asıllı alman Fatih Akın’ın 2004 yapımı olan senaryosunu yazıp yönettiği filmdir. Birçok ödül alan film operaya ve tiyatroya da uyarlanmıştır. İMDB puanı 8,0’dır.  Çekimleri Berlin’de yapılan film 2 saat 3 dakika sürmektedir. Romantik dram türünde ki duvara karşı filmi tam olarak vizyona giriş tarihi 12 Mart 2004 yılıdır.  Başarılı oyunculuklarıyla izleyici sürükleyen operaya ve tiyatro dalında da oynatılmaya değer kılınan duvara karşı filminin incelemesini yapalım.

Duvara Karşı Filmi Konusu

Almanya da yaşayan baskıcı bir ailede yetişen Sibel ile hayattan bıkmış olan Cahit’in intihar girişiminde bulunmaları ve bir psikiyatri merkezinde tanışıp yaşadıkları hayattan kaçmak amacıyla göstermelik kağıt üzerinde bir evlilik yapmalarıyla değişen hayatlarını konu edinmiştir.

Duvara Karşı Film Özeti

Eşi ölen Cahit büyük bir bunalım içindedir ne yapacağını bilmez bir halde Alkol ve uyuşturucu batağında kendini kaybetmektedir. Böyle bir gecede son sürat sürdüğü arabayı duvara çarpar ve sonrasında bir psikiyatri kliniğinde kendini bulur. Sibel Almanya da yaşayan Türk ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Ailesi Sibel’in üzerinde baskı kurmaktadır. Bu baskıdan bunalan Sibel intihar girişiminde bulunur ve o da Cahit ile aynı psikiyatri merkezinde kendini bulur. Sibel Ailesinin bulunduğu eve dönmemekte kararlıdır bu yüzden bir fikri vardır. Cahit ile kağıt üzerinde bir evlilik yapmak. Cahit bu fikre sıcak bakmasa da ikna olur. Türk geleneklerine özgü bir düğünle evlenirler. Aralarında yaptıkları anlaşmaya göre birbirlerine Aşık olmayacaklar ve birbirlerinin hayatlarına, cinsel ilişkilerine karışmayacaklardır. Düğünden sonra Cahit’in yaşadığı eve giderler. Sibel artık özgürdür ailesinin baskısı ortadan kalkmıştır dilediği gibi özgürce hayatını yaşamaktadır. Cahit’te hayatın sıkıcılığından kurtulmuştur. Ancak zaman geçtikçe işler biraz değişmeye başlamıştır, Cahit Sibel’e karşı ilgi duymaya başlamıştır. Sibel’de her ne kadar Cahit’e karşı boş olmasa da özgürlüğünden vazgeçmek istemez. Bir gece Sibel ile gittikleri bir barda kıskançlık krizine girip Sibel’in sevgilisini öldürür. Cahit tutuklanarak hapse girer Sibel ise ailesi tarafından reddedilir o da alıp başını İstanbul’a gider. Cahit hapisten çıktıktan sonra İstanbul’a gider ve Sibel’i bulur. Almanya’dan İstanbul’a uzanan bir aşk hikayesi olan Fatih Akının ödüllü filmini izlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*