Saros’un İncisi Enez

Enez Kalesi Manzara
Enez Kalesi Manzara

Saros Körfezinin İncisi Enez Nerededir? Nasıl gidilir? Gezilecek yerleri? Sorularınızı sizin için bu yazımızda cevapladık keyifli okumalar dileriz. Türkiye’nin henüz tam olarak keşfedilmemiş yerlerinden biridir Enez, kendi kendini temizleyen dünyanın 3 körfezinden biri olan Saros körfezinde yer almaktadır. Doğallığı ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Edirne ilimizin 4200 nüfuslu sahil kasabası, Saros körfezinin incisi olarak anılmaktadır. Tarihi ile de büyük bir geçmişe sahip olan Enez, Antik çağlarda ‘’Ainos’’ ismiyle anılmaktadır. Bununla birlikte milli park olarak ilan edilen Gala gölüne oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Bölge halkının temel geçim kaynağı Balıkçılık ve Tarımdır. Büyük şehirlerin beraberinde getirdiği sanayileşme ve nüfus yoğunluğu bu şirin kasabamızda bulunmamaktadır. İnsanları oldukça sıcakkanlı, yardım sever ve anın tadını çıkarmaya yönelik bir hayat sürmektedirler. Akdeniz ikliminin etkilerinin görüldüğü bölgede İlkbahar ve sonbahar ayları daha çok yağışlı geçmektedir kış ayları ise soğuk ve kurudur. Günümüzde Enez olarak anılan bölge adını Antik çağlarda ki adı Ainos’dan almaktadır.

Enez Kalesi Manzara
Enez Kalesi Manzara

Tarihi; Kazı çalışmalarına 1971 yılında başlanmıştır. Yapılan kazılar sonucunda ilk yerleşim yerinin Enez’in 3 km doğusunda kalan Hoca Çeşme Höyüğü’dür. Burada ki yerleşim yerinde yaşayanların oval biçimde saz ve çamur gibi malzemelerden inşa ettikleri kulübelerde yaşamışlardır. Tanrıçaya taptıkları ve deniz ürünleriyle beslendikleri bilinmektedir. İki limanlı şehir olarak ün kazanan Enez Meriç nehrinin denize döküldüğü yerde kurulmuştur. Daha önce ki zamanlarda kıyıya kurulan şehir Alüvyonların etkisiyle Kıyıdan 4 km içeridedir. Bu bölge de daha önce kimlerin yaşadığı net olarak bilinmemektedir. Enez ve çevresinde yapılan kazılar sonucunda ulaşılan kalıntılara göre Trak kabileleri, Aioller, Mytileneliler ile birlikte bir koloni olarak yaşadıkları düşünülmektedir. Bir dönem perslerinde hakimiyeti altına girdiği bilinmektedir. Bizans döneminde bölge prenslik merkezi olarak geçmektedir.  Ortaçağ döneminde Cenovalıların da hakimiyetine girmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in kaptanı Has Yunus bey 1456 yılında Enez’i Osmanlı topraklarına katmıştır. Enez de yapılan kazılar sonucunda şarap mahzenleri, taban kısmı mozaiklerle döşenmiş Roma dönemine ait olduğu düşünülen villa, hamam kalıntıları, kaldırım taşlı caddeler, bazilika ve şapaller gibi daha bir sürü kalıntıya rastlanmaktadır.

Enez Kalesi
Enez Kalesi

Enez Kalesi

Kale’nin kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir lakin kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre kale Balkanlar’dan gelen barbar akınlarına karşı korunmak amacıyla yapılmıştır. Kale’nin bulunduğu yer Ainos antik kentinin başlangıcıdır ve yüksek bir alanda konumlandırılmıştır. Enez kalesine ulaşım oldukça kolaydır. Enez merkeze geldiğinizde merkezden dümdüz yürümeniz yeterli girişinde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Giriş kapısında mermer bir kabartma dikkat çekmektedir burada Trakyalı bir süvari anlatılmak istendiğini düşündük. Kalenin giriş kısmında sağ tarafta şarap mahzenleri bulunmaktadır. Mahzen çevresinde su kuyularına benzeyen ancak kayaya oyularak yapılan havalandırma bacaları bulunmaktadır. Kalenin içinde orta çağdan kaldığı düşünülen bir evde vardır. Aşağı kısımlarına doğru gittiğinizde iki adet şapel kalıntılarına da rastlanmaktadır. Kale içinde kralın kaçması için yapılan biri Yunanistan’a çıkan diğeri Bulgaristan’a çıkan iki adet tünelde mevcuttur.

Enez Kalesi Taş Oyma
Enez Kalesi Taş Oyma

Enez Ayasofyası; Kale girişinde sol tarafta kalan Ayasofya günümüzde ki adı Fatih Camii olarak bilinmektedir. Bir kısmı tahrip olmuş sütunlar ve freskler tekrar camii olarak kullanılmak için restore edilmektedir.

Has Yunus Bey Türbesi; Kayıtlara göre bilinen ilk deniz komutanlarındandır. Hakkında yeterli bilgi bulunmamakla birlikte Fatih Sultan Mehmet tarafından idam edildiği bilinmektedir.

Türbe ilçe merkezinden biraz dışında bulunmaktadır. Bizans ve Osmanlı halkına ait oldukları düşünülen mezarların ortasında yer almaktadır. Aslında Bizans dönemine ait küçük bir şapeldir. Kapalı Yunan Haçı Planında yapılmıştır. Dört pencereli bir kubbe ile üzeri örtülmüştür. Osmanlı zamanında türbeye dönüştürülen şapel giriş kapısı tekrar örülmüş olup yan kısımlarından yeni kapı açılmıştır.

Nekropol; Eski dönemlerde Eneze çıkan tek karayolu olan yol Taşaltı gölü, enez spor tesisleri arasında taş döşemeli yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir tarafı doğu yönünde ki Keşan ilçesine diğer tarafı yaklaşık olarak Enez’in 35 km kuzeyinde kalan ve doğu-batı yönlü uzanan ‘’Via Egnatia’’ yoluna bağlanmaktadır yaklaşık olarak 30 metre yüksekliğinde olan Taşaltı yamacında en alt kısımlarında Nekropol bulunmaktadır. Ön kısımlarına gidildikçe görkemli anıtlar, podyumlu lahitler bulunmaktadır. Lahit içlerinde hala iskeletlere rastlamak mümkündür. Lahit içlerinde nadiren ikili iskeletlere rastlanmaktadır.

Enez Kalesi Surlar
Enez Kalesi Surlar

Roma Villası; Bulunduğu alanda çok fazla yapılaşma olduğu için bir kısmı gün yüzüne çıkarılabilmiştir. Tabanı büyüklü küçüklü renkli taşlardan oluşmaktadır. Mozaik tabanın bulunduğu kısımda birçok çömlek, sikke ve heykelcikte bulunmuştur.

Antik Cadde; Kuzey güney yönlü uzanan cadde büyük blok taşlarla döşelidir. Balıksırtı şeklinde dizayn edilmiştir. Roma ve Helenistik çağda bu cadde önemli bir role sahiptir.

Osmanlı Kervansarayı; Bir dönem İngilizler tarafından kışla olarak kullanılmıştır bu sebeple İngiliz kışlası olarak da bilinmektedir.  Enezin sahil kısmında bulunmaktadır. Günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmış olsa da etrafının bakımsızlığı bizi üzdü.

Enez Kalesi Hamam
Enez Kalesi Hamam

Killik Tepe; Enez ilçesinde bulunan ikinci yüksek tepe konumundadır. Edinilen bulgular doğrultusunda Enezde çömlekçiliğin geliştiği görülmektedir. Yapılan kazı çalışmalarında M.ö 4. Yüzyıla ait kil dinlenme havuzları bulunmuştur.

Gala Gölü; Türkiye’de ki 36. Milli park niteliği taşıyan Gala gölü, Manyas gölünden sonra  önemli kuş alanlarından biridir. Enez ilçesine yalnızca 8 km uzaklıktadır. Kaynaklara göre 111 adet kuş türü mevcuttur. Nesli tükenmek üzere olan canlılara da ev sahipliği yapmaktadır bu yüzden önemli bir değere sahiptir. Göl içerisinde çok sayıda yılan balığı da mevcuttur İtalya’ya ihracatı da yapılmaktadır. İstanbul’a 240 km uzaklıktadır bir hafta sonunuzu bile ayırabileceğiniz kadar yakın bir mesafeye sahiptir. Edirne’nin Keşan ilçesine ise yalnızca 50 km uzaklıktadır. Edirne merkez ile arası 155 km’dir. İpsala’dan ise yalnızca 23 km mesafe de ulaşabilirsiniz.

Enez Karagöl Flamingolar
Enez Karagöl Flamingolar

Altınkum Plajı; 4km uzunluğunda olan plaj yaklaşık 50 metre genişliğindedir. Altın sarısı kumu tertemiz denizi Yunanistan’ın Semadirek adası ve Gökçeada manzarası ile sizleri de mest edecektir.

Nerede Ne yenir?

Enez bir kıyı şehri özelliği olmasından dolayı balıkçılık yönünden gelişmiştir. Deniz ve göller birbiriyle karışık durumda olduğundan hem tatlı su balıkçılığı hem de tuzlu su balıkçılığı gelişmiş durumdadır. En önemlisi Enezin ün kazanmasına sebep olan balık türü ise Üzmene kefalidir. Tavsiye olarak Limanda bulunan Ahmet’in yerinde ya da Emre Restoran’da kesinlikle yılan balığı ya da kefal yemelisiniz.

Enez’de Nerede Kalınır?

Enez Altun Hotel

Enez Hotel

Enez Aqua Beach Hotel

İnci Apart Hotel

Ve halkın yerlisinden günlük villa kiralayabilirsiniz.

Eneze Nasıl Gidilir?

Enez ilçesine kendi arabanızla ulaşım sağlayacaksanız ve İstanbul’dan gelecekseniz ortalama 5 saat kadar bir sürede ulaşmış olacaksınız. İstanbul’dan çıktıktan sonra tabelaları takip ederek Tekirdağ- Keşan- Enez istikametinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara’dan bölgeye ulaşım sağlayacaksanız Sakarya-Gebze-İstanbul’a geldikten sonra yine tabelaları takip ederek Tekirdağ-Keşan istikametinden Enez ilçesine ulaşabilirsiniz.

Otobüsle ulaşım sağlayacaksanız Avrupa yakasında bulunan Esenler otogarından bölgeye kalkan otobüsler mevcuttur. Anadolu yakasından gidecek olursanız Samandıra ve Dudullu terminalinden kalkan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Güncel otobüs bileti ücretleri 100 TL’dir.

Aynı zamanda bölgede yer alan Çamlıca köyü yazımızı da keyifle okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*