Savaşın Gölgesinde Masumiyetin Simgesi Bir Yapıt Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk
Çizgili Pijamalı Çocuk

8 yaşında ki bir çocuğun gözünden ikinci dünya savaşında toplama kampında gerçekleşen bir olay anlatılmaktadır. Senaryo yazarı Mark Herman ve John Boyne’dir. Yönetmenliğini Mark Herman yapmıştır. ABD yapımı bir film olan Çizgili Pijamalı Çocuk vizyona girişi 12 Eylül 2008 yılıdır. Savaş, gerilim ve dram türünde çekilen filmin İMDB puanı 7.8’dir. Filmin adıyla birebir aynı isme sahip kitabı da bulunmaktadır.

Çizgili Pijamalı Çocuk Konusu

Babası asker olan Bruno ve ailesinin Babasının tayininin çıkmasıyla Auschwitz toplama kampının dibinde bir eve yerleşmesiyle gelişen olaylar konu edinilmektedir. Gerilim ve dram türünün sıkı takipçisiyseniz çizgili pijamalı çocuk tam size göre !

Çizgili Pijamalı Çocuk Özeti

Çizgili pijamalı çocuk filmi, Nazi Almanya’sında görev yapan Bruno’nun Babası Ralf’ın tayini polonya’ya çıkar. Bruno yaşadığı şehirden ve arkadaşlarından ayrılacağı için çok üzgündür. Taşındıkların evin yüksek duvarları ve herkesten izole bir ortamı vardır şehirden çok uzaktadır. Bu durum Bruno için oldukça zor ve sıkıcıdır. Maceraperest ve keşfetmeyi seven Bruno odasının penceresinden dışarıya baktığı bir sırada ilginç bir çiftlik keşfeder. Burası bir sürü Yahudi’nin yok edildiği Auschwitz toplama kampıdır. Annesi Elsa’ya söylüyor. Elsa bu çiftlikte ne olduğunu hemen anlıyor ve bu olayı Bruno’nun öğrenmesinden korktuğu için odanın kampa bakan penceresi kapatılıyor. Bruno da daha göz önünde tutulmaya çalışılıyor. Fakat Bruno bir yolunu bulup evden kaçarak bu çiftliğe ulaşıyor. Tellerin arkasında çizgili pijama giyinmiş hemen hemen kendi yaşlarında bir çocuk görüyor. Bu çocuğun adı Shmuel’dir. Bruno’ya bir hayli ilginç gelen Shumel ile arkadaş oluyor. Aralarında ki çitlerin elektrikli olduğunu o çiftlikte çalıştıklarını ve ailesini bulamadığını söylüyor Shumel. Bruno keşfettiği bu yoldan hemen hemen her gün Shumel için gitmektedir. Her gittiğinde Shumel için yiyecek getirmektedir. Bir gün Shumel’i gündelik işleri yaptırmak için Brunoların yaşadığı eve getirirler orada Shumel ile karşılaşan Bruno çok şaşkındır neden oraya getirildiğini anlayamaz. Hemen yanına gidip konuşurlar ve bir parça kurabiye ikram eder Bruno. Babası bu durumu görür Annesi de bu durumdan rahatsız olmuştur. Bruno onu korkutanı tanımazdan gelir. Shumel ise başına ne geleceğini bilmeden uzaklaştırılır oradan. Bruno ise bu yaptığından dolayı vicdan azabı çekmektedir. Çantası birkaç yiyecek doldurup gizli macera yolundan Shumel’in bulunduğu çiftliğe gider. Çiftliğe yanına girmek istediğini ve ailesini bulmaya yardım etmek istediği söyler. Tellerin altından bir çukur kazarlar Bruno, tel örgülerin arkasında kıyafetlerini değiştirerek içeriye girer ve asıl dram burada başlar. Askerler Shumel ve Brunonun içinde bulunduğu Yahudiler ile birlikte gaz odasına götürülürler. Ailesi Bruno’nun ortalarda olmadığının farkına varmışlardır ve tam olarak gaz odasına götürüldüklerinde gizli geçidi bularak çitlerin bulunduğu yere gelmişlerdir ancak artık her şey için çok geçtir. Ralf bir sürü Yahudi’nin katili olduğu gibi kendi oğlunun da katili olmuştur. Çizgili pijamalı çocuk filmini kesinlikle izlemeni tavsiye ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*