Yeşilyurt Köyü

Yeşilyurt Köyü Sokakları
Yeşilyurt Köyü Sokakları

Çanakkale’nin güneyinde merkezine sadece 90 kilometre olan Yeşilyurt köyü büyük şehirlerin stresinden uzaklaşmak isteyenler için güzel bir durak. Yeşilyurt köyü nerede? Nerede kalabiliriz? Nereleri gezmeliyiz? Gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız keyifli okumalar dileriz.

Yeşilyurt Köyü
Yeşilyurt Köyü

Doğallığını hala korumakta olan Yeşilyurt köyünün etrafı zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrilidir. Hal böyle olunca da oksijen bakımından oldukça yüksek bir değere sahip olmaktadır. Yeşilyurt köyünün toplam nüfusunu yaklaşık 250 kişi oluşturmaktadır. Köyün sokaklarında gezinirken bizler, tarihe ve mimariye tanıklık etmenin verdiği hazzı yaşadık. Yeni yapılan inşaatların bile köyün yakınlarında çıkarılan taşlardan yapıldığını görünce, aslında bu mimarinin artık köyde yaşayanlar için karakteristik bir özellik olduğunun farkına vardık.

Yeşilyurt Köyü Konağı
Yeşilyurt Köyü Konağı

Yeşilyurt Köyüne ulaştığınızda sizi meydanında yer alan konak karşılayacaktır bununla birlikte köyde otantik tarzda bir sürü dükkan bulunmaktadır. Bize ilginç gelen köyde teknoloji müzesi olmasıdır. Size de ilginç gelecektir ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Aslında meydana ilk girdiğiniz de köyün karakteristik özelliği hakkında bir fikriniz oluşmaktadır. Köy girişinde hemen sol tarafta şimdilerde terk edilmiş bir okul bulunmaktadır. Okulun adı ‘’Zeytin dalı yetiştirme yurdu’’ dur. Nedendir bilinmez bu okul bizi çok hüzünlendirdi, bütün yaşanmışlığı ve anılarıyla öylece beklemekte olan okul.

Zeytin Dalı Yetiştirme Yurdu
Zeytin Dalı Yetiştirme Yurdu

Eski bir Rum köyü olarak bilinen Yeşilyurt köyü, bilindiğinden daha farklı bir hikaye ile karşımıza çıkmaktadır. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinde ki yardımları sebebiyle Türkmenlere bu köy ile birlikte birçok köyü hediye etmiştir. Yerleşik düzene geçen Türkmenler evlerini yaptırmak için karşı kıyıda ki taş ustası Rum komşularını davet etmişlerdir. Zaman içerisinde Rumlarda köyün alt kısımlarına yerleşerek yaşamaya başlamıştır. Rumların kilisesinin temelleri köyün alt mahallesindedir. Günümüzde hala kullanılan Yeşilyurt köyü camiinin ustaları da Rumlardır. Bir arada mutlu mesut yaşayan Rumlar ve Türkler Yunan işgali sonrasında durumlar değişmiştir. 1923 yılında başlayan mübadele ile Rum halkı bu köyü terk etmek durumunda kalmıştır. Daha önce ki adı kayıtlarda ‘’Çetmi ‘’olarak geçen köyün 1970 yılında ‘’Yeşilyurt köyü’’ olarak değiştirilmiştir. Köyün şu anki nüfusunu Yörükler ve büyük şehirlerden kaçıp buraya gelip yerleşmiş insanlar oluşturmakta.

Yeşilyurt Köyü Meydanı
Yeşilyurt Köyü Meydanı

Yeşilyurt Köyünün bulunduğu Kaz dağları, ismini Yunan mitolojisinde Zeus’un dünyaya geldiği dağın isminden esinlenen ‘’ida’’dan almaktadır. Aynı zamanda Kaz dağları yine Yunan mitolojisine göre Zeus’un eşi Hera, Zeka tanrıçası Athena, Güzellik ve Sevgi tanrıçası Venüs arasında yapılan güzellik yarışmasına ev sahipliği yapmıştır. Peleus ve Thetis’in Olympos’ta gerçekleşen evlenme merasimine Fesatlık Tanrıçası olarak bilinen Eris davet edilmemiştir. Tabi ki yapacağından geri kalmayan Eris, Merasime katılım gösterip şatafatla hazırlanan masaya altın bir elma atmış, Bütün tanrıçalar elma üzerinde hak iddia ederek sahiplenmeye çalışmışlardır. Bunun üzerine alınan karar gereği ile ‘’en güzeli’’ en büyük tanrı olan Zeus’un seçmesine karar verilmiştir. Lakin Zeus elmayı karısı Hera’ya vereceği gün gibi aşikar olması ve diğer tanrıçaların buna rıza göstermeyeceği bilindiği için, Tanrı Zeus tarafsız bir yönetim göstererek İda Dağlarının en yakışıklı çobanı Paris’i elmayı en güzele vermesi için görevlendirmiş. Tabi tanrıçalar boş durur mu? Paris’i etki altına alabilmek adına başlamışlar vaatlerini sıralamaya;

  • Athena, Ün, Şan ve Şöhret,
  • Hera, Güç, Kuvvet Ve Zenginlik,
  • Venüs ise, Dünyanın en güzel kadınını vaat etmiş.

Nihai kararını veren Paris, Üzerinde ‘’ En güzele’’ yazan elmayı Venüs’e doğru uzatmış.

  • Dipnot; Paris, Troya Kralı Priamos ile karısı Hekabe’nin dünyaya gelen en küçük oğullarıdır.

Yunan mitolojisinde Kaz dağlarının hem manevi hem de stratejik büyük bir önemi vardır.

Yeşilyurt Köyü Sokakları
Yeşilyurt Köyü Sokakları

Yeşilyurtta Ne yenir ?

Yöresel yemekleri ve köy kahvaltısı açısından oldukça zengindir. Gittiğiniz her mekan da Yeşilyurt köyü kahvaltısı ve yöresel yemeklere denk gelebilirsiniz. Hemen hemen yediğiniz her yöresel yemekte zeytin yağını bulabilirsiniz zeytin ve zeytin yağı oldukça meşhur.

Yeşilyurtta Nerede Kalınır ?

Çetmihan otel

Manici Kasrı

Sardunya konak butik otel

Yeşilyurt Köyüne Nasıl Gidilir ?

Kendi aracınızla gidecekseniz 3 alternatif yol ile köye ulaşabilirsiniz.

1.Yeşilyurt Köyü Alternatif yol: Edirne otobanından yola çıkıp Keşan ilçesi üzerinden Çanakkale istikametine sapabilir buradan Kilitbahir’e gidip arabalı vapura binip Çanakkale’ye geçip Yeşilyurt köyüne 6 saatte ulaşabilirsiniz. Eceabat ve Lapseki üzerinden de arabalı vapurlara binebilirsiniz. Toplam yolculuğunuz yaklaşık olarak 450 km sürecektir.

2.Yeşilyurt Köyü Alternatif yol: Ankara otobanından yola çıkıp Bursa’ya giden yol üzerinden ayrılıp Balıkesir yolu üzerinden köye ulaşabilirsiniz .

3.Yeşilyurt Köyü Alternatif yol: İstanbul Yenikapı üzerinden 1 saat 45 dakika süren Feribota binip Bandırmaya gelebilirsiniz. Bandırma üzerinden yeşil yurt 270 km sürmektedir. 5 saat gibi bir sürede ulaşmış olacaksınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*