Zeus Altarı (Sunağı)

edremit körfez
edremit körfez

Tanrıların Tanrısı olarak bilinen Zeus’un eşi Hera’yı ilk burada görüp aşık olduğu kaynaklarda geçmektedir. İlyada destanına da konu olan Altar, destanda Gargaros tepesi olarak geçmektedir.

zeus mağarası
zeus mağarası

Zeus Altarı Nerede? Zeus Altarı Hikayesi nedir? Zeus Altarı ve Adatepe köyü arası kaç km? gibi sorularınızı bu yazımızda cevaplamaya çalıştık keyifli okumalar dileriz. Altara ulaşmak için, yaklaşık 900 metre civarında Ormanlık bir alan içinden yürümeniz gerekmektedir. Çam ağaçları üzerinde ötüşen kuşlar ve ağaç dalları arasından esip gelerek yüzünüzü okşayan rüzgar sizlere keyifli bir yürüyüş sunmaktadır. Yürümek istemeyenler ya da farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için ormanlık yolunun girişinde ki atlara 10 TL karşılığında binebilir yorulmadan Altara varabilirsiniz. Yürüyüş sırasında yol kenarlarına kurulmuş küçük tezgahlar göreceksiniz. Bu tezgahlardan birine uğrayıp kızılcık şerbeti içmenizi tavsiye ederiz. Zeus Altarı’nı Alman arkeolg Heinrich Schliemann yaptığı kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarmıştır.

zeus altarı yokuşu
zeus altarı yokuşu

Biz Zeus Altarına ulaştığımız da birkaç üzücü olaylara tanık olduk. Altarın etrafında ki ağaçlara çaputlar bağlanmış, sadece çaputlarla kalmayıp 2020 korona virüs tedbirleri kapsamında zorunlu hale getirilen maskeler çaput niteliğinde bağlanmış durumdaydı ! Biz bu olayı görünce ciddi anlamda üzüldük, maskelerin ağaçlara bağlanması ne büyük düşüncesizlik olarak düşündük. Dede tepe mevkii üzerinde bulunan Zeus Altarı olarak bilinen alan, bir kaya kütlesinin oyularak işlenmesiyle oluşturulmuştur. Sunağın bulunduğu kayaya yine oyularak oluşturulmuş merdivenler aracılığı ile çıkılmaktadır. Sunakta nişler ve oturmak için oluşturulmuş alanlar bulunmaktadır. Sunağın hemen altında içi su dolu bir sarnıç vardır. Buraya inen merdivenler yıkılmış durumdadır. Sarnıç Zeus mağarası olarak da bilinmektedir. Sarnıç’ın içi ne yazık ki şişelerle dolu durumda, gördüğümüz manzara karşısında hayal kırıklığına uğramaktan kendimizi alamadık. Yine de Altarın tepesine ulaştığınızda yeşilin ve mavinin birleştiği nokta da bütün Edremit körfezinin ayaklarınızın altında olduğunu hissedeceğiniz mükemmel manzara karşısında nutkunuz tutulacaktır. Özellikle burayı gün batımında görmenizi tavsiye ederiz. Altarın hemen yanı başında bulunan bir yatır vardır. Bu yatır Çanakkale savaşına katılmış olan Erdem dedeye aittir. Bu yüzden bu mevkiye Dede tepe denmektedir ve yine bu sebeptendir ki günümüzde hala kutsal sayılmaktadır.

Altar Kelimesinin Anlamı; Mitolojik dönemlerde ki çok Tanrılı dinlerde önemli olaylar öncesinde ve sonrasında Tanrılar huzurunda sunulan hediyelerin koyulduğu yerlere Altar (sunak) denmektedir. Büyük savaşlar öncesinde buralara gelinip kurbanlar kesilip, hediyeler sunulurmuş.

körfez manzara
körfez manzara

Zeus’un Efsanesi

Zeus gök tanrısı olarak bilinmektedir. Bu ismiyle yıldırımlar düşüren, göğü inleten, yağmurlar yağdıran Tanrıların tanrısı Zeus’tur. Bilinen efsaneye göre o zamanlarda Zeus çapkınlığı ile nam salmıştır. Tarihçilerin söylemlerine göre tanrıların tanrısı tam olarak 7 defa evlenmiştir. Zeus istediği kılığa bürünüp istediği kadını kandırabilmektedir. Baş tanrıya, sadece tanrıçalarla birlikte olmak yetmemiş olacak ki peri kızlarıyla ve ölümlü diğer kadınları da etkisi altına kolayca almıştır. Antik Yunan zamanında erkekler Zeus tanrısının eşleri ile birlikte olmasından gurur duymaktaymış ‘’ne mutlu ki ulu tanrı benim eşimin tenine dokundu ve kutsal vücudunu karımla bütünleştirdi’’ diyerek bu olayın eşlerini ve onları yücelten bir durum olduğuna inanıp mutlu olmaktadırlar. Efsanenin devamına göre Hera ile tanışması bu tepede olmuştur. Zeus mağarasında dinlendiği bir zamanda Hera’yı şarkı söylerken ve çiçek toplarken görür ve bu güzel kızın kim olduğunu merak eder, anlar ki dünyalar güzeli tanrıça kız kardeşi Hera’dan başkası değildir. Zeus hemen yaralı bir kuş kılığına bürünüp Hera’nın omzuna konar , Hera hemen kuşu alıp okşayarak göğsüne bastırır Zeus bunu fırsat bilerek eski haline dönerek Hera’yı oracıkta elde etmiştir. Hera diğer tanrıçalara göre keskin fikirli olarak bilinmektedir. Zeus’u kutsal evliliğe ikna eden tek tanrıça olarak ün kazanmıştır. Zeus ve Hera’nın katılanları hayran bırakacak kadar mükemmel bir düğünleri olmuştur. Zeus ile Hera’nın İda (kaz) Dağları’nda ki bütünleşme sahnesi de Homeros’un İlyada destanın da kutsal düğün olarak nitelenmektedir. Dillere destan çapkınlığını kutsal düğün sonrasında da sürdürmüştür. Hera Zeus’un başka kadınlarla birlikte olmasına tahammül edememiştir. Kıskançlığı ve kindarlığı ile anılan Hera Aşk tanrısı Aphrodite’ yi özellikle çok kıskanmıştır. Hera bir gün Aphrodite ait olan bir kemeri çalarak göğsüne yerleştirir. Bu özelliğe bürünerek Hera Zeus’a karşı koyamayacağı arzu ve istek uyandırır. Bununla da kalmayıp Hipnoz Tanrısını da yanına alarak Zeus’a kumpas kurar. Zeus’un Herayı elde ettiği İda dağından Truva savaşını izlediği sırada Hipnoz tanrısı ile Zeus’u burada uyutmuştur.

zeus altar
zeus altar

Efsanelere Konu Olmuş Zeus Altarına Nasıl Gidilir?

Altar, Çanakkale iline bağlı Ayvacık İlçesi sınırları içindedir. Küçükkuyu beldesine yalnızca 4 km , Adatepe köyüne ise 700 metre mesafededir. Köyün denize bakan tarafında yer almaktadır.

Önemli bir not bırakmak gerekirse; Lütfen Doğaya ve böyle güzelliklere ayak izimizden başka bir iz bırakmayalım.

Diğer bir antik kent olan Assos yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz

edremit körfez
edremit körfez

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*